Liruan trafikantin e drogës nga qelitë, arrestohen 2 policë në Kukës, dy ndiqen penalisht - Bota Sot
Liruan trafikantin e drogës nga qelitë, arrestohen 2 policë në Kukës, dy ndiqen penalisht

Kukësi

Liruan trafikantin e drogës nga qelitë, arrestohen 2 policë në Kukës, dy ndiqen penalisht

Më: 16 shkurt 2019 Në ora: 17:12
Foto

Katër punonjës policie në drejtorinë e policisë së Kukësit janë ndaluar nga Shërbimi i Kontrollit të Brendshëm, pasi kanë liruar nga qelitë e paraburgimit një shtetas të dënuar me 7.4 vite burg.

Gjykata ka caktuar masat e sigurisë “arrest me burg” për 2 punonjës policie, ndërsa për 2 të tjerë masën “Detyrim paraqitjeje”.

Drejtoria e Hetimit në Drejtorinë e Përgjithshme SHÇBA në kuadër të procedimit penal të datës 25 janar 2019, të Prokurorisë së Krimeve të Rënda, kreu ekzekutimin e vendimit të Gjykatës së Shkallës së Parë për Krimet e Rënda Tiranë, për punonjësit e policisë:

- Ferdinand Gjeta, me detyrë Drejtor në Drejtorinë Vendore të Kufirit dhe Migracionit, Kukës, për veprën penale të "Shpërdorimit të detyrës", për të cilin Gjykata e Shkallës së Parë për Krimet e Rënda, ka caktuar masën e sigurisë "Detyrim për t’u paraqitur në Policinë gjyqësore";

- Agim Basha, në detyrë Shef i Komisariatit të Policisë Kukës, për veprën penale të "Korrupsion pasiv të gjyqtarëve, prokurorëve dhe funksionarë të tjerë të organeve të drejtësisë", për të cilin Gjykata e Shkallës së Parë për Krimet e Rënda, ka caktuar masën e sigurisë "Arrest me burg". Ai është shpallur në kërkim, pasi megjithë kërkimet nuk është ndaluar ende;

- Kujtim Spahia, me detyrë specialist i Policimit në Komunitet, pranë Komisariatit të Policisë Kukës, për veprën penale të "Korrupsion pasiv të gjyqtarëve, prokurorëve dhe funksionarë të tjerë të organeve të drejtësisë", dhe "Falsifikim të dokumenteve, me pasoja të rënda", parashikuar nga neni 319/ç i Kodit Penal, për të cilin Gjykata e Shkallës së Parë për Krimet e Rënda, ka caktuar masën e sigurisë "Arrest me burg";

- Shkëlzen Ibaj, me detyrë specialist në Sallën e Komandimit në DVKM, Kukës, për veprën penale të "Shpërdorimit të detyrës" parashikuar, për të cilin Gjykata e Shkallës së Parë për Krimet e Rënda, ka caktuar masën e sigurisë "Detyrim për t’u paraqitur në policinë gjyqësore".

"Masat e sigurimit për këta oficerë e punonjës policie, janë vendosur në funksion të hetimeve që kryhen për një procedim penal, ku rezulton se me veprimet dhe mosveprimet e tyre, në kundërshtim me ligjin dhe në mos-përmbushje të ushtrimit të detyrës, kanë sjellë pasojë lirimin nga dhomat e paraburgimit të shtetasit Naser Gashi, të cilin Gjykata e Apelit për Krimet e Rënda e ka dënuar me 7.4 vjet burg", thuhet në deklaratë.

Naser Gashi rezulton i përfshirë në trafikun e drogës.

Gjithashtu, nën drejtimin e Prokurorisë për Krimet e Rënda vijojnë hetimet për të sqaruar pozitën e punonjësve të tjerë të Policisë dhe të Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kukës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...