Woody Allen mohon përsëri pretendimet për abuzim seksual

Mediale Vip

Woody Allen mohon përsëri pretendimet për abuzim seksual

Më: 30 mars 2021 Në ora: 15:20
Woody Allen

Allen ka folur sërish lidhur me pretendimet për abuzim seksual, në intervistën e fundit.

Woody Allen ka dhënë një intervistë të rrallë për “CBS Sunday Morning” për të diskutuar një pretendim nga vajza e tij Dylan Farrow se ai e sulmoi seksualisht atë kur ajo ishte 7 vjeç.

Regjisori i famshëm tha se ai beson se vajza e tij tani e larguar 35-vjeçare beson pretendimin.

“Ajo ishte një fëmijë i mirë dhe besoj se e mendon”, tha Allen. “Unë nuk besoj se ajo po e bën atë. Nuk besoj se ajo po gënjen. Unë besoj se ajo e beson atë”

Allen, 85 vjeç, vazhdimisht e ka mohuar pretendimin dhe nuk është akuzuar kurrë. Më 1992 një pediatër që trajtonte Dylan Farrow kontaktoi autoritetet në lidhje me pretendimin se Allen e kishte ngacmuar atë.

Menjëherë pas kësaj, Allen bëri kërkesë për kujdestarinë e tre fëmijëve të tij, përfshirë Dylan, me Mia Farrow dhe mediet filluan të kronikojnë çështjen, përfshirë akuzat.

Hetuesit arritën në përfundimin në atë kohë se Farrow nuk ishte abuzuar, sipas The New York Times, që mbulonte procedurat e kujdestarisë.

Në atë kohë, ushtruesi i detyrës së Drejtësisë, Elliott Wilk i Gjykatës së Lartë të Shtetit të Nju Jorkut “tha se nuk kishte gjasa që Allen të ndiqej penalisht për abuzim seksual bazuar në provat”, raportoi gazeta.

“Por ndërsa një ekip ekspertësh arriti në përfundimin se Dylan nuk ishte abuzuar, gjykatësi tha se ai i pa provat jopërfundimtare.”

Si i rritur, Dylan Farrow foli për sulmin e pretenduar seksual në një intervistë me Vanity Fair më 2013, në një letër të hapur të botuar në New York Times më 2014 dhe më 2018 me Gayle King të CBS në intervistën e parë televizive të Farrow e cila në “CBS Sunday Morning”ritransmetohet pas intervistës së tij për Allen.

“Unë e doja babanë tim”, tha Farrow gjatë intervistës më 2018. “Unë e respektova atë. Ai ishte heroi im. Dhe kjo padyshim që nuk largon atë që ai bëri, por e bën tradhtinë dhe lëndimin shumë më intensiv.”

Allen i tha “CBS Sunday Morning” për pretendimin “Nuk kishte asnjë logjikë në fytyrë të tij”.

“Pse një djalë që është 57 vjeç dhe nuk u akuzua kurrë për asgjë në jetën e tij, unë papritmas do të shkoj të ngrihem në mes të një lufte të diskutueshme kujdestarie në shtëpinë e vendit të Mias ende,” tha ai. “Unë nuk mendoja se kërkonte ndonjë hetim, madje”. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat