Me masa të shtuara anti-COVID rikthehet Eurovisioni këtë vit

Mediale Vip

Me masa të shtuara anti-COVID rikthehet Eurovisioni këtë vit

Më: 17 maj 2021 Në ora: 16:56
Foto

Kompeticioni më i madh i Këngës Eurovision do të mbahet sivjet, pavarësisht vështirësive dhe bllokimeve të pandemisë.

Konkursi i Këngës Eurovision vitin e kaluar u anulua në mes të pandemisë globale COVID-19, ai po rikthehet në jetë këtë vit për të shtuar në përzierjen e saj kryesore të muzikës dhe melodramës.

Eurovision këtë vit do të mbahet në Roterdam të Holandës me masa të rrepta për të ulur rrezikun e infeksioneve, ndërsa mijëra tifozë të lejuar të marrin pjesë në dy gjysmëfinale dhe finalen e madhe të 22 majit do të duhet t’i nënshtrohen testimit për ti ikur rrezikut të infektimit me koronavirus.

Prodhuesi ekzekutiv Sietse Bakker është i kënaqur që po ecën përpara, shkruan Associated Press.

“Organizimi i Konkursit të Këngës Eurovision është gjithmonë sfidues sepse kemi më pak se një vit për të organizuar një nga ngjarjet më të mëdha dhe më komplekse në Evropë, por ta bësh atë në një pandemi është shumë, shumë më e komplikuar”, tha Bakker.

Pavarësisht masave pandemie, konkursi që synon të bashkojë Evropën në këngë po vazhdon traditën e saj 65-vjeçare.

Në kompeticionin  e këtij viti Bjellorusia u largua para se të fillonte konkursi sepse organizatorët e Bashkimit Evropian të Transmetimeve thanë se kënga origjinale e vendit “vë në diskutim natyrën jopolitike të Konkursit”.

Tema për garën e këngës së këtij viti në Eurovision është “Hapu”. Ajo u zgjodh para se pandemia të ndodhte, por tani është shumë e përshtatshme pasi Evropa filloi të dalë paraprakisht nga pandemia e koronavirusit.

Fituesi holandez i vitit 2019, Duncan Laurence, tha se ai e sheh muzikën si një mënyrë e falsifikimit të lidhjeve dhe se arsyeja e nevojës për Konkursin e Këngës Eurovision është që të ndihet i lidhur përsëri.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat