Harvey Weinstein në Kaliforni mund të ekstradohet për t’u gjykuar

Mediale Vip

Harvey Weinstein në Kaliforni mund të ekstradohet për t’u gjykuar

Më: 16 qershor 2021 Në ora: 16:02
Harvey Weinstein

Gjykatësi pritet të vendos për ekstradimin e producentit Harvey Weinstein.

Producenti Harvey Weinstein mund të ekstradohet në Kaliforni për t’u përballur me akuza shtesë për sulme seksuale, ka vendosur një gjykatës i Nju Jorkut, shkruan BBC.

Ai aktualisht po vuan një dënim me 23 vjet burg në Nju Jork, pasi ishte shpallur fajtor për përdhunim dhe sulm seksual vitin e kaluar.

Ekipi mbrojtës i Weinstein kishte argumentuar se ai duhet të qëndronte në Nju Jork për të marrë kujdesin e duhur mjekësor.

Një avokat për Weinstein i tha medias amerikane se ata do të apelojnë vendimin.

Weinstein, 69 vjeç, i cili dikur ishte një nga figurat më të fuqishme në Hollywood, ka mohuar të ketë marrëdhënie jo-konsensuale me askënd.

Ai pritet të zhvendoset në Kaliforni nga mesi i korrikut, ku përballet me 11 akuza për sulm seksual ndaj pesë grave në Los Anxhelos midis 2004 dhe 2013.

Nuk është ende e qartë se kur do të zhvillohej një gjyq në atë qytet , pasi mbylljet e COVID-19 kanë bllokuar shumicën e gjykimeve kriminale atje.

Vendimi pason një përpjekje disamujore nga ekipi i Weinstein për të bllokuar transferimin.

Të martën, Gjykatësi i Gjykatës së Qarkut Erie Kenneth Case refuzoi argumentet e avokatëve të Weinstein se prokurorët e Los Anxhelosit nuk kishin paraqitur në mënyrë të duhur dokumentet për të kërkuar kujdestarinë e ish-producentit.

Avokati mbrojtës Mark Werksman i tha agjencisë së lajmeve Reuters: “Ne jemi të zhgënjyer nga vendimi i gjykatësit”.

Werksman tha se ekipi i tij ka paraqitur një peticion për të parandaluar që Weinstein të transportohet “derisa të mund të marrë kujdesin mjekësor që i nevojitet në Nju Jork”.

Ekipi mbrojtës i Weinstein ka thënë se ai ka planifikuar dy operacione në Nju Jork për të adresuar një numër çështjesh mjekësore të pazbuluara. Më parë, avokatët e tij kanë thënë se ai është gati i verbër.

Nëntorin e kaluar, përfaqësuesit e Weinstein thanë se ai nuk ishte mirë dhe po “monitorohej nga afër”.

Në një deklaratë, prokurorët e Qarkut Erie mbrojnë vendimin e gjykatësit dhe procedurat e tyre ligjore.

Prokurorët shtuan se ishte “detyrë” e prokurorëve të qarkut Los Angeles për të ekstraduar Weinstein në Kaliforni.

Bindja e Weinstein në shkurt 2020 u pa si një moment historik në lëvizjen #MeToo kundër abuzimit seksual dhe ngacmimit të grave.

Lauren Young, akuzuesja e vetme në çështjen Los Angeles, ka thënë se ish-producenti e joshi atë në dhomën e tij të hotelit pas një takimi në Beverly Hills më 2013 ku ai dyshohet se e bllokoi atë në një banjë, i kapi gjoksin e saj dhe masturbohej para se ajo të ikte.

Young dëshmoi në gjyqin e Weinstein në Nju Jork jo si ankuese por si një nga dëshmitarët që prokurorët thirrën për të ndihmuar në krijimin e një modeli sjelljeje nga Weinstein.

Identitetet e tre akuzuesve të tjerë në gjyqin e Weinstein në Los Anxhelos nuk janë bërë ende publike. Në total, rreth 80 gra kanë akuzuar ish-producentin për abuzim seksual në SHBA dhe Evropë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat