Raporti: Arma e shkrepur nga Alec Baldwin ishte përdorur për argëtim nga ekipi i filmit

Mediale Vip

Raporti: Arma e shkrepur nga Alec Baldwin ishte përdorur për argëtim nga ekipi i filmit

Më: 25 tetor 2021 Në ora: 00:10
Alec Baldwin

Arma mbështetëse që vrau kineasten Halyna Hutchins në një set filmi në New Mexico ishte përdorur nga anëtarët e ekipit të filmit për argëtim, pretendon një raport i ri.

Arma, me të cilën qëlloi Alec Baldwin në xhirimet e filmit "Rust", madje mund të jetë mbushur me fishekë të drejtpërdrejtë, raporton TMZ.

Burime të shumta të lidhura me prodhimin e filmit i thanë TMZ se arma u qëllua në tubime jashtë orarit - gjë që mund të shpjegojë se si një raund i drejtpërdrejtë gjeti rrugën e tij në dhomën e armës.

Një burim tjetër që ishte në sheshin e xhirimit, tha për TMZ se kur policët mbërritën, ata gjetën municion të vërtetë dhe fishekë bosh të ruajtura në të njëjtën zonë, ku mund të kishte ndodhur përzierja fatale.

Zyrtarët nuk i kanë konfirmuar pretendimet, transmeton TMZ.

Alec Baldwin u përfshi në një xhirim aksidental në xhirime që la të vdekur një anëtar të ekipit të filmit "Rust".

Të enjten, zyrtarët iu përgjigjën një thirrjeje në setin e Western, pranë Santa Fe, Nju Meksiko, pasi Baldwin kishte qëlluar pa e ditur me armë zjarri, duke e goditur 42-vjeçaren Hutchins në gjoks dhe duke e vrarë atë. I plagosur ka mbetur edhe regjisori Joel Souza, 48 vjeç, i cili qëndronte pas saj.

Audioja kaotike nga 911 zbulon momentin shqetësues, mbikëqyrësja e skenarit, Mamie Mitchell, u lutet reaguesve për ndihmë.

"Ne patëm dy njerëz që u qëlluan aksidentalisht në një xhirim filmi nga një armë mbështetëse, ne kemi nevojë për ndihmë menjëherë," i tha Mitchell një dispeçeri të urgjencës. "Ne ishim duke bërë prova dhe doli, dhe unë mbarova, të gjithë mbaruam."

Dispeçeri pyeti nëse arma ishte e mbushur me një plumb të vërtetë, të cilit Mitchell nuk mund t'i përgjigjej në atë kohë.

Në telefonatë, ajo mund të dëgjohet duke fajësuar për incidentin ndihmës -regjisorin e filmit David Halls. Roli zakonisht është përgjegjës për të siguruar që armët të jenë të sigurta në seritë e filmave.

Halls bërtiti se arma ishte një "armë e ftohtë" përpara se t'ia jepte Baldwin-it, sipas një urdhri kontrolli të lëshuar të premten.

"Nuk mund t'ju them. Kemi dy lëndime," u përgjigj Mitchell. "Dhe ky AD (asistent regjisor) që më bërtiti në drekë, duke më pyetur për rishikime... Ai supozohet të kontrollojë armët. Ai është përgjegjës për atë që ndodh në xhirime."

Burimet e prodhimit të "Rust" i thanë Daily Beast se ata pyetën nëse Halls ndoqi procedurën e duhur përpara incidentit tragjik.

Asnjë akuzë nuk është ngritur në lidhje me ngjarjen.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat