Yllka Gashi: Nuk kam guxuar të ëndërroj se gjashtë vite më vonë

Mediale Vip

Yllka Gashi: Nuk kam guxuar të ëndërroj se gjashtë vite më vonë

Më: 30 nëntor 2021 Në ora: 00:57
Yllka Gashi

Aktorja e njohur shqiptare, Yllka Gashi, gjatë këtij viti ka qenë ndër emrat më të përfolur në mediet shqiptare dhe jo vetëm.

Duke qenë se arriti suksese të mëdha me filmin “Zgjoi”, ajo së fundmi në një postim të shpërndarë në rrjete sociale ka njoftuar se qyteti i Stamford-it në Connecticut e ka nderuar me mirënjohje për punën në filmin kosovar.

Kjo mirënjohje i është dhënë ditën e djeshme (28 Nëntor), pikërisht në një ditë të veçantë të shqiptarëve.

Më poshtë ua sjellim postimin e plotë të Yllkës (pa ndërhyrje):

“Në vitin 2015 kur unë dhe familja ime erdhëm për të jetuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, qyteti i Stamfordit në Connecticut, u bë shtëpia jonë larg shtëpisë!

Bashkë me vajzën time, ecja çdo ditë në rrugët e qendrës së qytetit – Mill River Park, Biblioteka Ferguson dhe këndi i lojërave Cove Beach – ishin ndër destinacionet tona të preferuara. Çdo ditë duke shëtitur lagjet dhe duke mësuar gjëra të reja dhe teksa më mungonte familja dhe vendlindja ime, Stamford arriti të më sillte gëzim dhe siguri në jetë. Edhe pse ne tashmë jetojmë në një tjetër qytet, Stamfordi ende mbetet një shtëpi e dytë për ne!

As në një milion vjet atëherë, nuk kam guxuar të ëndërroj se gjashtë vjet më vonë, në vitin 2021, ky qytet do të më nderojë me mirënjohjen e kryetarit të komunës për punën në “Hive” – kandidatin e Kosovës për Oscar 2022 dhe dashtë Zoti të nominuarin.

Jam thellësisht e nderuar dhe mirënjohëse!

Kjo mirënjohje është edhe më e veçantë sepse m’u dha dje ndërsa po festonim festën e Pavarësisë/Flamurit Shqiptar.

Në këtë ceremoni vjetore të organizuar nga Qendra Rinore Shqiptare në Greenëich dhe z. Richard Llukaj – biznesmen, filantrop dhe patriot i suksesshëm shqiptaro-amerikan – ndër të ftuarit specialë që na nderuan me praninë e tyre ishin edhe kryetari aktual i Stamfordit z. David Martin.

Kryetarja e sapozgjedhur e bashkisë znj. Caroline Simmons,

z. Jim Himes – Përfaqësuesi i SHBA (D-CT 4th District) dhe

z. Ferit Hoxha – Ambasador i Shqipërisë në Kombet e Bashkuara në New York City.

Do ta kesh një vend të veçantë në zemrën time përgjithmonë!”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat