Do të qeshni me historinë se si nisi të këndonte Sabri Fejzullahu

Mediale Vip

Do të qeshni me historinë se si nisi të këndonte Sabri Fejzullahu

Më: 2 janar 2022 Në ora: 09:01
Sabri Fejzullahu

Sabri Fejzullahu e ka marrë epitetin e këngëtarit “avangardë” kosovarë, sepse qysh herët dëgjojë Beatles, Toto Kotunjo, Adriano Celentano, nga të cilët u frymëzua.

Ai ishte i pari që solli frymën e muzikës moderne në Kosovë.

Kënga e tij e parë qe e ka kënduar për “Radio Televizionin e Prishtinës” në vitin 1967 me orkestrën e madhe simfonike quhej “Tash jo”. Kjo është kënga e parë profesionale e tij, ndërkohë që ka filluar të këndojë që në klasën e parë fillore. Por, ka kënduar në kosh të kallamboqit (misrit) kur ishe fëmijë.

Siç e ka rrëfyer vetë, e ka pasur një kosh me misër në oborr të shtëpisë ku futej aty e këndonte, sepse i vinte turp ta shihnin familjarët e mysafirët duke kënduar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat