Ja për cilat shtete votoi Shqipëria në Eurovision 2022

Mediale Vip

Ja për cilat shtete votoi Shqipëria në Eurovision 2022

Më: 15 maj 2022 Në ora: 06:29
Foto ilustrim

Nata finale ofroi për shikuesit e Eurovision 2022 edhe lidhjen direkte me kryeqytetet e vendeve pjesëmarrëse në festivalin e muzikës.

Andri Xhahu ishte imazhi i përzgjedhur nga Televizioni Publik Shqiptar, i cili ishte në një lidhje të drejtpërdrejtë nga sheshi “Nënë Tereza” për të prezantuar pikët që vendi ynë i dha konkurentëve në Eurosong.

Por për kë votoi Shqipëria?

Italia këtë herë mori 12 Pikë nga vendi ynë ndërkohë më poshtë gjendet lista e pikëve të tjera:

Britania e Madhe- 10 pikë

Spanja – 5 pikë

Suedia- 8 pikë

Azerbajxhani- 3 pikë

Portugalia – 1 pikë

Belgjika- 2 pikë

Ukraina- 7 pikë

Hollanda- 6 pikë

Armenia- 4 pikë

Fituese e këtij edicioni të Eurovision Song Contest, ishte Ukraina me këngën “Stefania” të performuar nga Orkestra Kalush.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat