Si shërbehet uji në restorantet greke, aktori i njohur tregon përvojën e tij

Mediale Vip

Si shërbehet uji në restorantet greke, aktori i njohur tregon përvojën e tij

Më: 5 korrik 2022 Në ora: 10:36
Shkumbin Istrefi

Aktori, Shkumbin Istrefi e ka treguar përvojën e tij sesi shërbehet në ujë në Greqi.

Sipas tij “atje të shërbehet uji e më pas vjen kërkesa për porosi”, pra “mund të pish ujë papagesë e të largohesh nga lokali”.

“Në Greqi, psh, si te ulesh në restoran apo kafiq, ta bijne një shishe me ujë (qe shpesh është i ceshmes) dhe tek pas nja 5 minutash vjen kamarieri dhe të pyet për porosi. Pra mundesh vetëm me pi ujin dhe me u cu pa porositë hiq”, ka thënë ai.

“Unë besoj që ky gjest është njerëzor. Ndoshta edhe i bazuar në fe. Nuk duan njerëzit me hy në gjynah, me të detyru me pagu unë nëse je vetëm i etur për ujë. Pra të japin hapësirë që të rimendosh nëse don të shpenzosh para, dhe jo të ta paguajnë edhe ujin me çdo kusht”.

Qeveria e Kosovës ka marrë vendim të hënën se gastronomia është e obliguar të iu shërbejë konsumatorëve ujë të pijshëm pa pagesë. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat