Chiara Ferragni: Ne duhet t’i ndihmojmë financiarisht gratë që janë viktima të dhunës

Mediale Vip

Chiara Ferragni: Ne duhet t’i ndihmojmë financiarisht gratë që janë viktima të dhunës

Më: 11 gusht 2022 Në ora: 10:25
Chiara Ferragni

hiara Ferragni ishte një pioniere në sipërmarrjen dixhitale dhe ishte në gjendje të ndërtonte një perandori mbi vizionin dhe talentin e saj. Sot ajo ka kontrollin total të markës së saj dhe me krenari e quan veten “shefe të vetes”. Edhe nëse rasti i saj është i jashtëzakonshëm dhe shumë me fat, ajo e di se sa e vështirë është për një grua të re të bëjë biznes dhe të ngjitet në hierarki, veçanërisht në ekonominë pas Covid.

Chiara Ferragni: “Ne duhet të ndihmojmë financiarisht gratë viktima të dhunës”

Shumë gra shkruajnë për të më treguar për këtë – shpjegoi ajo – një vajzë për shembull më ka shkruar se është viktimë e dhunës psikologjike, por duke qenë se nuk punon për t’u kujdesur për fëmijën, ajo nuk ndihet e lirë të lërë partnerin e saj. Në këtë lloj dhune, shteti duhet të ndihmojë: nëse një grua e di se është vetëm dhe nuk fiton një euro, si do të ketë forcën për të lënë një person të dhunshëm? Varësia ekonomike është gjithashtu një formë dhune dhe gratë që nuk kanë kontroll mbi paratë e tyre ose që nuk kanë aftësi për të punuar dhe për të fituar para e paguajnë çmimin. të mos punojnë për të mbajtur veten as vetë. Kështu thyhet një rreth për ata që kanë frikë se mos ia dalin. për të luftuar murtajën e dhunës me bazë gjinore është e ashtuquajtura ‘Të ardhura nga liria’, një kontribut për gratë e strehuara në qendrat kundër dhunës prej 400 euro në muaj për 12 muaj.

Chiara Ferragni: “Përballë diskriminimit, ngrihuni për veten tuaj”

Chiara Ferragni tha për Fanpage.it për rrugëtimin e saj nga blogerja e re në një sipërmarrëse të suksesshme: “Në fushën e modës, të qenit femër nuk ishte penalizuese – tha ajo – Ishte fakti që isha e re, nuk më merrnin seriozisht. Rasti im është shumë me fat dhe shumë i veçantë, nuk mund të them se jam diskriminuar si grua”. Megjithatë, shumë vajza të tjera nuk kanë qenë aq me fat dhe rastet e diskriminimit në jetën e përditshme dhe në vendin e punës shpesh kalohen në heshtje. “E vetmja gjë që mund t’u them atyre që e vuajnë është të pohojnë veten. Fatkeqësisht ne nuk kemi ende ligje që na mbrojnë qind për qind, por tani ka më shumë vëmendje ndaj dhunës së çdo lloji, qoftë edhe psikologjike, dhe duhet të gjejmë guximin të flasim për të”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat