​Këta aktorë u penduan për rolet e tyre në filma të njohur

Mediale Vip

​Këta aktorë u penduan për rolet e tyre në filma të njohur

Më: 4 nëntor 2023 Në ora: 15:07
Foto ilustrim

Edhe aktorët më të respektueshëm të Hollywoodit ndonjëherë bëjnë gabime kur bëhet fjalë për zgjedhjen e filmave.

Këtë e dëshmon një listë e fundit e publikuar nga portali britanik Far Out, e cila tregon disa nga aktorët më të famshëm të të gjitha kohërave që janë penduar për role të caktuara në karrierën e tyre.

Ndërsa disa prej këtyre aktorëve u penduan për filmat që ishin dështime kritike dhe komerciale, të tjerë ishin të pakënaqur me rolet e tyre në filma të suksesshëm dhe prestigjioz që morën nominime për Oscar.

Zbuloni më poshtë për çfarë janë penduar disa nga fytyrat më të kërkuara të Hollivudit.

Christian Bale

Edhe pse trilogjia Dark Knight është provë se Bale mund të jetë fytyra kryesore e një ekskluziviteti popullor, aktori fitues i Oskarit nuk bëri emër me rolin e tij në filmin e katërt në ekskluzivitetin Terminator, të quajtur Terminator: Salvation. Aktori ka deklaruar vazhdimisht se është penduar që ka punuar në atë film.

“Është një gjemb i madh në anën time, sepse shpresoja se do të ringjallnim ekskluzivitetin”, tha aktori në një podcast. "Fatkeqësisht, edhe në fazën e prodhimit, ishte e qartë se kjo nuk do të ndodhte. Është një turp i vërtetë."

George Clooney

Të gjithë fansat e George Clooney tashmë janë njohur me Batman & Robin, dështimin e superheroit të drejtuar nga Joel Schumacher. Shumë besojnë se Batman & Robin është filmi më i keq në karrierën e aktorit dhe me këtë është dakord edhe vetë Clooney, i cili beson se për shkak të atij filmi nuk ka marrë ftesë për Comic Con për vite me radhë.

"Unë nuk mendoj se kam marrë një ftesë në Comic Con për 20 vjetët e fundit për shkak të Batman. Unë në fakt takova Adam West atje dhe i kërkova falje. Më vjen keq për lythat në kostumin e Batman”, tha ai.

Tom Cruise

Cruise njihet si ylli i disa prej filmave më të mëdhenj të të gjitha kohërave, nga Top Gun te Mission: Impossible, por një film për të cilin ishte penduar shumë ishte filmi aventureske fantastike Legend i vitit 1985, në të cilin ai luajti së bashku me Tim Curry, Mia Sara dhe David Bennent.

"Së pari, shtypi e kapi atë film dhe filloi të ekzagjeronte gjithçka," tha Cruise për Legend. “Nuk dua të punoj më në një film të tillë”.

Viola Davis

Viola Davis është e njohur për shumë për The Secret Lives of Housemaids, në të cilën u shfaq përkrah Emma Stone dhe për të cilën mori një nominim për Oskar. Por aktorja tha se "The Secret Lives of Housemaids" është një film shpëtimtar i bardhë dhe se ajo "tradhtoi veten dhe njerëzit e saj" duke luajtur atë rol.

"Ndjeva sikur në fund të ditës, zërat e shërbëtoreve nuk u dëgjuan. Unë e njoh Aibileen. E njoh Minny. Ata janë gjyshja ime. Ata janë nëna ime," tha Davis. "Dhe nëse jeni duke bërë një film ku e gjithë premisa është: Unë dua të di se si është të punosh për të bardhët dhe të rritësh fëmijë në vitin 1963, atëherë dua të dëgjoj se çfarë mendojnë ata në të vërtetë për të. Nuk dëgjova atë gjatë filmit”.

Tom Hanks

Një nga aktorët më të dashur të të gjitha kohërave, Tom Hanks, dikur deklaroi se Vanity Fireworks e viteve 1990 ishte një nga gabimet më të mëdha të karrierës së tij, sepse ai nuk ishte i kënaqur me përshtatjen e romanit të famshëm të Tom Wolfe.

"Kur ne po punonim për atë film, ai ishte i madh. Ne nuk mund ta xhironim atë askund në Nju Jork. Të gjithë po flisnin për të," kujton Hanks.

"Ne të gjithë kemi qenë zgjedhja e gabuar për një film, veçanërisht unë. Nuk mund të marrësh një roman si ky i shkruar nga Tom Wolfe, i cili ndryshoi mënyrën se si njerëzit flasin dhe mendojnë, dhe e kthen atë në një film të kënaqshëm... Ose të ndryshojë se për çfarë bëhet fjalë materiali burimor. Ka mundësi që thjesht të mos funksionojë në film."

Brad Pitt

Spektakli epik Troy, me regji të Wolfgang Petersen, ishte një nga filmat më të mëdhenj të suksesshëm të fillimit të viteve 2000, por Brad Pitt, i cili luajti heroin e Akilit në film, tha se filmi e zhgënjeu atë, veçanërisht pasi punoi me regjisor si David Fincher.

"Nuk mund të lëvizja nga mesi i kuadrit. Po më çmendte. Le të jemi të qartë, ky nuk është një sulm ndaj Wolfgang Petersen; filmi i tij Das Boot është një nga filmat më të mirë të të gjitha kohërave. Por Troy është diku gjatë xhirimeve u bë një film i komercializuar. Çdo kornizë thoshte, "Ja një hero!" Filmit i mungonte misteri," tha Pitt për hitin mbarëbotëror.

Ryan Reynolds

Ryan Reynolds mahniti fansat me portretizimin e tij të Deadpool, por përpara se të portretizonte antiheroin sarkastik, Reynolds hyri në botën e superheronjve me filmin e vitit 2011 të DC, Green Lantern.

"Problemi me Green Lantern ishte se askush nuk e kuptoi saktësisht se për çfarë bëhej fjalë. Përveç kësaj, filmi ishte viktimë e procesit të Hollywood-it në të cilin fillimisht bëhet posteri i filmit, pastaj zgjidhet data e premierës dhe vetëm në fundi vjen shkrimi i skenarit”, tha Reynolds.

Silvester Stalone

Me hite si Rocky dhe Rambo, Sylvester Stallone ishte mbreti i Hollywoodit në vitet '70 dhe '80, por për Stallone u pendua në karrierën e tij ishte përshtatja e komikeve Judge Dredd.

"Gabimi më i madh që kam bërë në jetën time ishte qasja e pakujdesshme ndaj gjyqtarit Dredd... Mund të ishte një vizion fantastik, nihilist, interesant për të ardhmen - gjyqtar, juri dhe ekzekutues. Unë u zhgënjeva shumë nga ai film ”, tha Stallone.

Meryl Streep

Tre Oskarë dhe 21 nominime për çmimin prestigjioz janë dëshmi se Meryl Streep është një nga aktoret më të mira të të gjitha kohërave. Ndër nominimet e shumta të aktores për Oskar ishte roli i saj në filmin The French Leeutenant's Wife, me të cilin Streep nuk ishte i kënaqur.

"Filmi m'u duk artificial sepse mishërova një aktore që luante gruan e një togeri francez. Në të njëjtën kohë, isha një aktore amerikane duke luajtur një grua britanike. Isha e re dhe e re në të gjitha këto. Nuk u futa në rolin”, shpjegoi Streep.

Kate Winslet

Ylli i Titanic, Kate Winslet nuk pendohet shumë për karrierën e saj të suksesshme, por pendohet që ka punuar me regjisorët kontrovers Roman Polanski dhe Woody Allen. Winslet punoi me Polanskin në filmin e vitit 2011, "Marrëdhëniet martesore" dhe me Allen në dramën "The Carousel of Life" të vitit 2017.

"Unë mendoj me vete: çfarë dreqin po bëja me Woody Allen dhe Roman Polanski?" tha Winslet. “Më duhet të mbaj përgjegjësi për faktin se kam punuar me të dy. Nuk mund ta kthej kohën pas”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat