Rexhep (Rrustem) Sallahu

Perkujtime

E mërkurë, 25 maj 2022

Rexhep (Rrustem) Sallahu

Më: 10 korrik 2021 Në ora: 11:24
Rexhep (Rrustem) Sallahu

Dheu i zi

zgjohu baba nga varri

se tu ka rrit djali

zgjohu dhe shikoje

vetëm njëherë përqafoje

erdhi pranvera, erdhi behari

zemrën time ma dogji malli

ah jetim mbeta, ah jetim e shkreta

dora po më dridhet

zemra po më qan

do ta shkruaj këtë letër

do ta heq pak mall

shpeshherë vij te varri

shpeshherë vij e gjora

asnjëherë kurrë nuk u gëzova

dy fjalë i shkrova me shkrim për babin tim

dheu i zi e ka mbulu, unë pa ty s’muj me jetu

Me mall e lot në sy dhe zemër të thyer të përkujtojnë: Djali i vetëm Ruhani me bashkëshorten Gjevrinë, me fëmijët, vajzat: Lumturije, Hidajete, Hyrije, djemtë: Gëzimi i vogël si dhe Zijadini, motrat: Xhevrija, Mihrija, Bahtija, Halidja, Ruzhdia, Selvija. E përkujtojnë familja Sallahu nga Kirchbergi, Berlini si dhe nga Prishtina.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat