Qentë endacakë rrezikojnë jetën e qytetarëve, reagon Ahmeti

Prishtina

Qentë endacakë rrezikojnë jetën e qytetarëve, reagon Ahmeti

Më: 7 maj 2022 Në ora: 15:31
Foto ilustrim

Prania e madhe e qenve endacakë në kryeqytet dhe nëpër qytete tjera të vendit po rrezikon vazhdimisht jetën e qytetarëve.

Sot në disa media u publikuan pamje ku disa qenë endacakë sulmuan një djalë dhe një vajzë në Prishtinë, ndërsa një tjetër rast ishte ai i para një muaji ku pre e një sulmi nga qentë ishte një grua në rrugën “C” në kryeqytet, e disa raste të tjera të raportuar në media e rrjete sociale.

Njohësi i çështjeve të emergjencave dhe njëherësh Drejtor Ekzekutiv i Qendrës Kërkimore për Politika të Sigurisë (SPRC), Tahir Ahmeti tha se sfidat e kohëve të fundit në disa qytete të Kosovës, e sidomos në Prishtinë është cenimi i sigurisë së qytetarëve nga qentë endacakë.

Sipas tij, si çështje prioritare e shtetit duhet të jetë siguria e përgjithshme e qytetarëve.

Ahmeti përmes një statusi në rrjetin social në Facebook ka shkruar se: “Në rastin e sipërpërmendur të qenve endacak në Prishtinë, përgjegjësia e veprimit bie mbi qeverinë komunale. Duhen veprime urgjente, sepse po cenohet dhe rrezikohet drejtpërdrejt shëndeti dhe siguria humane e qytetarëve.

Çdo arsyetim është i paqëndrueshëm dhe çdo vonesë vetëm sa po shkakton lëndime dhe trauma të thuajse përditshme të qytetarëve nga qentë endacakë”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat