DioGuardi: “Rama është shumë i interesuar për pushtet dhe para”

Shqipëria

DioGuardi: “Rama është shumë i interesuar për pushtet dhe para”

Nga: Beqir Sina, New York Më: 25 shtator 2021 Në ora: 19:25
Joesph J. Dioguardi

Në një intervistë të gjatë për televizionin kombëtar Vizion+TV në Tiranë, Themeluesi dhe kryetari i Lidhjes Qytetare Shqiptare-Amerikane (ACCL),Xhozef DioGuard(Joesph J. Dioguardi),ka folur mbi origjinën e tij, shkollimin e tij, dhe më tutje ai flet për futjen e tij në politik, duke e nisur me ngjitjen e tij në rangun më të lart si ligjëvëns në Kongresin Amerikan,1995/98.

Në këtë intervistë ai sjell kujtime mjaft interesante, dhe disa prej tyre të rrëfyera për her të parë, lidhur me Kosovën, dhe çështjen shqiptare. I pyetur nga Vizion+TV, nga zyra e tij, ai ka folur edhe për Sali Berishën, dhe Edi Ramën....

DioGuardi, edhe kësaj radhe edhe pse në moshë të shtyrë, por duket se është "ri" e energjik, dhe me një vullnet të madh, dhe me zemër e me shpirt të madh, për Kosovën dhe shqiptarët kudo janë në trojet e tyre etnike"

Joseph J. DioGuardi në profesion është një kontabilist publik i certifikuar amerikan dhe një politikan republikan. DioGuardi, shërbeu në Dhomën e Përfaqësuesve që përfaqësonte distriktin e Kongresit të 20 -të të Nju Jorkut nga viti 1985 në 1988

Ai ishte anëtari i parë shqiptaro -amerikan që u bë Kongresist me vota.

Xhozef DioGuard(Joesph J. Dioguardi), është me origjinë arbëreshe, dhe emri i tij është veshur me kurorën e dafinës për shqiptarët, në mbrojtjen e jashtëzakonshme, në fund shekullin e 20të. Gjithçka, për atë që i ka bërë ai dhe bashkëshortja e tij, Shirli ( Shirley Cloyes - DioGuard), pa u kursyer ndaj çështjeve shqiptare. DioGuardi, dhe lobi i parë dhe i vetëm Liga Qytetare Shqiptaro Amerikane, në Shtetet e Bashkuara, me angazhimin e tyre në Washington, për Kosovën, bënë të njohur çështjen Shqiptare, Kosovën në Amerikë, duke ju hapur dyert shqiptarve nga Kosova , Shqipëria e trojet shqiptare në Uashington.

DioGuardi : Shqipëria, është anëtare e NATO-s, por hapi i saj është që të bëhet anëtare e BE-së.

Duke folur për Sali Berishën, politikani republikan, Joe DioGuardi, - kryetari i Lidhjes Qytetare Shqiptare-Amerikane, thotë se : "Ne jemi përpjekur shumë t'a bëjmë Shqipërinë, një vend demokrat! Dhe, që Sali Berisha të zgjidhej- dy herë në 1991/92'. Në 1991 unë isha i deleguar me delegacionin nga Washingtoni, që do të monotironte zgjedhjet dhe i thashë kongresistit Tom Lantosh ( vidq në Janar 2008), se këto zgjedhje, nuk do të jënë të mira, sepse komunistët vazhdojnë të kontrollojnë të gjitha mediat. Media e athershme Zëri i Popullit, dhe ajo pak medie që ishte athere, televizioni e radio shtetrore, ishin të kontrolluara të gjitha nga komunistët, dhe Berisha e demokratët nuk kishin mundësi të tregonin historit e Shqiptarve, dhe të linin sado pak mundësi për Sali Berishën e partinë e tij Demokratike, për të bërë fushat. Kështu, që, i analuam ato zgjedhje, dhe unë duhesha të kthehesha persëri në 1992, që përsëri të punoja me Berishën që ai të zgjidhej dhe të kapte edhe një sukses. Duke menduar se Berisha, do të punonte me mua, andaj u ktheva në 1993 dhe 94-ën."

Në përgjigje të kësaj pyetje, DioGuardi, tregojë se në fakt në se e shikoni në YouTube, ai ka disa intervista me Berishën. Madje ai e ka pyetur Berishë se "Çfarë, dëshironte të bënte ai për Shqipërinë?- Çfarë ishte gjeja më rëndësishme për Shqipërinë ?".

E dini çfarë më tha ai, në 1993, rrfehet Dioguardi ; " Ne kemi nevojë të bëhemi pjesë e Natos".

Prej kësaj , tha Dioguardi "unë, fillova që të lobojë ta bënimin Shqipërinë, për t'u bërë pjesë të Natos. Ngase, pashë se Berisha ishte mjaft i zgjuar për të kërkuar atë gjë, se dinte që NATO do të ishte aty, dhe do të shtohej prezenca me trupat e Natos. Pra, do të ishin trupat amerikane në Shqipëri."

Në vazhdim Dioguardi tha se : " Të njëjtën gjë bëmë edhe me Kosovën, ku lobi ynë(Liga Qytetare Shqiptaro Amerikane) bëri atë që të ngrihej Bondestili në Kosovë, pas çlirimit, që të kishte ushtar amerikan në Kosovë. Kampi Bondestil tash është aty, në një kohë që Turqia, athere kishte lakmi, pasi kërkonte të merrte "pushtetin" e kësaj baze ushtarake në Kosovë. Ishte koha ku Shtetet e Bashkuara, po kërkonin t'i tërhiqnin trupat e saj nga Europa, dhe për pak sa nuk ndodhi!.

"Unë, shkova të kryetari i Senatit për mbrojtjen, pasi njifnim Bob Mëjkan, dhe senatorin me ndikim athere ne Senat John McCain( ish kandidat republikan për President), shkova të filsnim së bashku më Shirlin(bashkëshorten time), shkuam për t'i thënë se nuk mundëte që të ikin Amerikanët, dhe tua lënë Bondestilin Turqëve. Sepse, athere shqiptarët do të humbisnin aftësinë për të pasur kontakte të drejtpërdrejta me trupat dhe komandatët ushttarak amerikan, që ishin në Kosovë. Për fat të mirë kur unë dhe Shirli, erdhëm në Uashington, ishin Bob Mëjkan, dhe John McCain, me që ra fjala, në takimin me ta, që na garantuan se do ta vazhdonin mbrojtjen e SHBA për Kosovën, duke pasur atje, edhe sot që po flasim bazën më të madhe në Ballkan amerikane dhe ushtarët amerikan janë në Kosovë".

Po sot si është marrëdhënia e juaj me qeverinë e Shqipërisë, dhe atë të Kosovës?

Kjo ishte pyetja që e "ngacmoi" politicanin republikan amerikan, themeluesin dhe kryetarin e Lidhjes Qytetare Shqiptare-Amerikane, Xhozef DioGuardi, të flasë "ashpër" për Edi Ramën.

Jo shumë marrëdhënie me qeverinë e Shqipërisë( Qeverinë Rama), ngaqë filozofia ime, ndryshon shumë nga Edi Rama, shpreht ai duke u përgjigjur sepse : " Edi Rama, do që të kontrollojë gjithëçka në Shqipëri si diktaor : Ai kontrollon, shtypin, ai kontrollon juridiksionin(drejtësinë - Gjykatat, dhe organet ligjë-zbatuese), dhe kjo nuk është demokracia, që ne kemi në Amerikë. Kështu, që, ai nuk më beson mua dhe unë nuk e besojë atë". Keshtu, që në parim ne nuk punojmë së bashku. Mirë, po, do të dëshiroja të gjeja dikë, një njeri të mirë që të punojë. Më përpara kemi pasur me të ndjerin Pjetër Arbnori, lidhje tëmira. Ai ishte kryeparlamentar dhe unë pata një marrëdhënie shumë të ngushtë me të, disa intervista dhe isha unë ai që ja prezantova ish kongresstit Benjamin Gillman.

Në marrëdhëniet e tij, me qeverinë e Shqipërisë, politikani republikan amerikan, Xhozef DioGuardi, është shprehur tekstualisht : "Por, ku flasim për Ramën, mendojë se ai "është më shumë i interesuar për pushtet dhe para". Dhe, kjo nuk është mënyra ime e të menduarit!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat