Si do të mblidhet Kuvendi Kombëtar? Ristani tregon rrugën

Shqipëria

Si do të mblidhet Kuvendi Kombëtar? Ristani tregon rrugën

Më: 27 tetor 2021 Në ora: 23:44
Arben Ristani

Ish-Sekretari i Përgjithshëm i PD, Arben Ristani jep argumentet pse Kuvendi Kombëtar i PD mund të mblidhet edhe pa miratimin e Lulzim Bashës. 

Sipas Ristanit, Kuvendi Kombëtar i PD-së drejtohet nga një komision që e propozon kryetari, por edhe nëse ky i fundit nuk e ushtron detyrën për të bërë propozimin, kjo gjë nuk e pengon dot mbledhjen e Kuvendit.

Teksa bëri një panoramë të situatës aktuale brenda PD-së, Ristani theksoi se kreut të PD, konkretisht Lulzim Bashës do i ofrohet kjo e drejtë, por në rast se nuk propozon asgjë, kryetari i Këshillit Kombëtar do të zgjedhë edhe komisionin.

“Vërtet që Kuvendi mund të mblidhet me thirrjen e ¼ të anëtarëve. Kuvendi është organi më i lartë i partisë. Ka një klauzolë që Kuvendi do drejtohet nga një komision që e propozon kryetari dhe do i kërkohet të bëjë propozimin si e ka statuti. Nëse kryetari nuk e ushtron detyrën për të bërë propozimin, nuk e bllokon mbledhjen e Kuvendit. Kryetari ka të drejtë të propozojë dhe kjo e drejtë do i jepet. Nëse s’do të propozojë, do dalë kryetari i Këshillit Kombëtar dhe do e zgjedhë komisionin”, deklaroi Ristani.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat