Zgjedhjet e 30 qershorit, Kreu i shtetit sot në 17:00 jep qëndrimin zyrtar lidhur me vendimin e Kushtetueses

Shqipëria

Zgjedhjet e 30 qershorit, Kreu i shtetit sot në 17:00 jep qëndrimin zyrtar lidhur me vendimin e Kushtetueses

Më: 7 dhjetor 2021 Në ora: 15:35
Ilir Meta

Presidenti Ilir Meta do të jetë sot në një konferencë për median në orën 17:00 për të bërë publik qëndrimin zyrtar lidhur me vendimmarrjen e Gjykatës Kushtetuese për çështjen e zgjedhjeve për pushtetin vendor 2019.

Në respekt të transparencës dhe për rëndësinë e veçantë, që ka për të gjithë qytetarët, sot në ora 17:00, në Institucionin e Presidentit të Republikës, jeni të ftuar në konferencën për mediat, ku do të bëhet publik për opinionin vendas dhe ndërkombëtar, qëndrimi zyrtar i Presidentit të Republikës Sh.T.Z Ilir Meta lidhur me vendimmarrjen e Gjykatës Kushtetuese për çështjen e zgjedhjeve për pushtetin vendor 2019.

Dje mbërriti në protokollin e Institucionit të Presidentit të Republikës njoftimi i Gjykatës Kushtetuese për vendimmarrjen e saj për çështjen e zgjedhjeve vendore 2019.

Më 2 dhjetor me zbardhjen e vendimit Gjykata Kushtetuese rrezoi kërkesën shoqatës së  bashkive e cila kërkonte që ta shpallte procesin si antikushtetues. Në vendim shkruhej se ky organ nuk ka kompetencë  për verifikimin e kushtetushmërisë së procesit zgjedhor.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat