A është legalizimi i kanabisit, koncesioni Rama-Erdogan me familjet mafioze shqiptaro-turke?

Shqipëria

A është legalizimi i kanabisit, koncesioni Rama-Erdogan me familjet mafioze shqiptaro-turke?

Më: 25 janar 2022 Në ora: 23:35
Edi Rama dhe Erdogan

Nga 12 pyetjet e Këshillimit Kombëtar, Edi Rama po shoqëron me komente imponuese ndaj shqiptarëve, vetëm pyetjen: – “A duhet legalizuar kanabisi në Shqipëri”?; duke tentuar të krijojë bindje, me mashtrimin se po bëhet për të rritur ekonominë e vendit dhe mirëqenien e popullit

Nxjerrja në skenë e legalizimit-kultivimit të kanabisit privatisht, por të kontrolluar nga shteti, krijon dyshime të plota se ky është një tjetër koncesion mafioz fitimprurës, që do të zotërohet nga grupi familjar e oligark i kryeministrit Rama.

Kanë filluar të dalin zëra, se lejimi i kultivimit të kanabisit, është një nga marrëveshjet e fshehta të bizneseve afatgjata me “votë e vulë” parlamenti, që “pashai” i Shqipërisë, Edi Rama ka bërë me “sulltanin” e Turqisë, Rexhep Taip Erdogan.

Këtë e tregon qartë, nxitimi, për ta mbyllur këshillimin kombëtar brenda datës 15 shkurt, afat që Rama e vuri si detyrë në mbledhjen me deputetët e PS, duke u kërkuar të plotësojnë formularët me 12 pyetje në çdo zonë.

Këta formularë, do t’i plotësojnë fiktivisht deputetët, OJF-të, zyrtarët e shtetit, dhe patronazhistët; pastaj do t’i trumbetojnë mediat që kanë marrë 150 milion lek për këtë propagandë, ndërsa Rama do t’i deklarojë, sikur gjoja populli është dakord për lejimin dhe kultivimin e kanabisit.

Prandaj po nxiton. Po përse nxiton? Përse e filloi propagandën para vizitës së Erdoganit dhe po e dendëson pas ikjes së tij? Përse e ka nisur këtë lëvizje, si projekt personal e jo si projekt shtetëror, të konsultuar hapur me ekspertë, me strukturat e policisë, drejtësisë, SHISH e partnerët ndërkombëtar? Përse nuk miraton me votë referendumin popullor?

Dhe ditën hënë, në takimin me deputetët, Rama e paraqiti kultivimin kanabisit, si interes ekonomik-kombëtar, si rritje të mirëqenies së popullit nga shitja në tregun ndërkombëtar.

Mirëpo, të besosh se me biznesin e kanabisit, krye-oligarku, Edi Rama po mendon për ekonominë e vendit e të popullit, është njësoj si të besosh akoma, se për të mirën e popullit, janë dhënë koncesioni i naftës Bankers, Kurum, kromi, bakri, resortet, lotaria kombëtare, 500 HEC-et, Check-up, kullat e Dubait te Porti i Durrësit, Aeroporti i Vlorës etj.

Rama nuk besohet, sepse prej 8 vitesh nuk ka marrë asnjë nismë për punësimin e të rinjve dhe largimin e tyre nga vendi; madje ka penguar dhe luftën kundër kanabisit, ndërsa kultivuesit e trafikantët i ka bërë deputetë, drejtorë tatimesh, doganash, kufiri, portesh e policie.

Sipas të dhënave, kultivimi i kanabisit, do jetë një koncesion me afat 99 vite, si gjoja investim strategjik, që vërtetë do licencohet nga shteti, por do jetë biznes i grupit mafioz shqiptaro-turk.

Koha do ta provojë, se si çdo koncesion tjetër mafioz dhe biznesi i kanabisit nuk do ketë asnjë lidhje me rritjen e ekonomisë kombëtare, por vetëm me një trust, që në Tiranë do ketë tutor familjen dhe grupin mafioz “Rama”, ndërsa në Ankara do ketë grupin mafioz “Erdogan”.

Ndërsa kujdestarë plantacionesh, fermash e fabrikash të prodhimit dhe përpunimit, do jenë grupet e specializuara të krimit, të cilët gjatë 8 viteve të pushtetit “Rilindja”, kanë pasur biznesin e kanabisit në Shqipëri e tashmë janë pushteti faktik, që komandon 90% të ekonomisë.

Tokat e kultivimit, qofshin shtet apo prona private, do zgjidhen e piketohen nga vetë bosët e këtij koncesioni; dhe do zhvaten e do merren falas në përdorim, nëpërmjet koorporatës së investimeve strategjike, të cilën Rama e krijoi për këto lloj pazaresh e grupesh mafioze.

Sepse bandat e kultivimit të kanabisit në Shqipëri, janë rekord kriminal në prodhimin dhe trafikimin e saj drejt vendeve të BE e Rajonit, duke qenë shtet mafioz që komandon shtetin kushtetues, në rastin konkret kupolën kryeministrore, ekonominë, policinë e drejtësinë. Pamfleti

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat