Hetohen tentativat për vetëvrasje/ Tre shoqet e mitura nxënëse të një klase në Kamzë

Shqipëria

Hetohen tentativat për vetëvrasje/ Tre shoqet e mitura nxënëse të një klase në Kamzë

Më: 27 shkurt 2022 Në ora: 20:00
Foto ilustrim

Në Kamzë, historia e 3 vajzave në klasën e nëntë është bërë objekt hetimi nga organet e drejtësisë, pasi secila prej tyre ka tentuar të prese damarët.

Njëra prej tyre, këto të dhëna i ka publikuar në “Snapchat”.

Në trupin e nxënëses së parë që po trajtohet nga një psikiatër, sipas policisë së Kamzës që dyshohet se ka inspiruar edhe dy shoqet e saj, u konstatuan shenja në parakrahun e majtë dhe shpime në bark, që e mitura ka pranuar që i ka kryer me dëshire. Këto shenja ajo më pas i ka publikuar në “Snapchat”.

Policia i thotë Top Channel se ka kqyrur rrjetet sociale dhe nga dëshmitë e shumta ka dyshime se e mitura e parë është rënduar psikologjikisht mbas divorcit të prindërve, burgosjes së babait dhe vdekjes së gjyshit. Nxënësja ka deklaruar se e kreu këtë veprim për t’ju shmangur provimit të gjuhës. Ndërsa psikologët kanë përpiluar një raport të hollësishëm, duke e vendosur nxënësen nën observim, më pas në të njëjtën shkollë janë zbuluar edhe dy raste të tjera.

Bëhet me dije nga burimet se në datën 10 shkurt është identifikuar nxënësja e dytë që kishte bërë shenja në parakrah dhe më pas edhe e treta që kishte shenja si të prerjes në të dy krahët. Në këto kushte, policia shpjegon se ka marrë në pyetje fëmijët që tregojnë se i kryen veprimet mbasi panë shoqen e tyre që nuk u jepte shpjegim, por vetëm qeshte.

Burimet tregojnë se nxënësit kishin një grup në “Snapchat” dhe në një rast, njëra prej tyre ka paralajmëruar vdekjen . Por nxënësit, që ishin anëtarë në këtë grup, këmbëngulin se asnjëri prej tyre nuk ka kërkuar veprime të tilla . Top Channel kërkoi reagim për situatën edhe nga shkolla 9-vjeçare edhe nga Ministria e Arsimit, por asnjëra prej tyre nuk e sqaroi situatën, duke argumentuar se kjo është një çështje hetimore.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat