Zjarret, publikohet raporti i KLSH: Ministria e Mbrojtjes dhe Emergjencat Civile shkelën ligjin!

Shqipëria

Zjarret, publikohet raporti i KLSH: Ministria e Mbrojtjes dhe Emergjencat Civile shkelën ligjin!

Më: 24 qershor 2022 Në ora: 10:35
Foto ilustrim

Raporti i Këshillit të Lartë të Shtetit për vitin 2021 thotë se ministria e Mbrojtjes dhe Emergjencat Civile kanë shkelur ligjin për sa i përket manaxhimit të situatës me zjarret në vend. 

Ne raportin thuhet se nga 4 helikopterë ‘cougar’ që kanë Forcat e Armatosura vetëm njëri është funksional.

Sipas KLSH zjarrfikësit nuk kanë veshje dhe pajisje, makinat zjarrfikëse janë të viteve 1960-1970.

Po ashtu sipas KLSH, u shkel ligji për marrjen e helikopterëve me qira për shuarje zjarresh.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat