Hoxha: Policia ndikon në uljen e aksidenteve vetëm 5%, sinjalistikën e vendos Bashkia

Shqipëria

Hoxha: Policia ndikon në uljen e aksidenteve vetëm 5%, sinjalistikën e vendos Bashkia

Më: 29 qershor 2022 Në ora: 23:19
Gëzim Hoxha

Eksperti i Sigurisë Gëzim Hoxha, është shprehur se policia mund të ndikojë në uljen e aksidenteve vetëm 5%.

Në një intervistë për Ora News, me gazetarin Everest Dedaj, Hoxha tha se sinjalistikën rrugore nuk e vendos policia por bashkitë përkatëse të zonës.

Gëzim Hoxha: Siguria rrugore duhet parë në një këndvështrim tjetër, në këndvështrimin është polici ai që i vendos këto statistika. sipas studimit, policia mund të ndikojë në uljen e aksidenteve vetëm 5%, pjesa tjetër nuk i përket policisë. Është Ministria e infrastrukturë dhe transportit. Këtu ka një mori problemesh, duke filluar nga autoshkollat, nga edukimi në kopsht e në shkolla

Policia nuk vendos sinjalistikën, policia vetëm i zbaton. Sinjalistikën e vendos Bashkia.

Ndër të tjera ai tha se personat që dëmtohen në aksidente, duhet të marrin dëmshpërblim dhe për këtë duhet të marrin avokat.

Gëzim Hoxha: Viktimat e aksidenteve duhet të marrë avokat, që  të mos humbin dëmshpërblime. Ai duhet të marrë avokat me njohuri të posaçme teknike –juridike.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat