Mediet serbe sulmojnë Berishën: Ekstremistët shqiptarë po përgatisin protesta të mëdha kundër Vuçiçit!

Shqipëria

Mediet serbe sulmojnë Berishën: Ekstremistët shqiptarë po përgatisin protesta të mëdha kundër Vuçiçit!

Më: 6 dhjetor 2022 Në ora: 11:22
Sali Berisha

“Qarqet ekstremiste në Shqipëri, të udhëhequra nga ish-kryeministri dhe lideri aktual i Partisë Demokratike Sali Berisha, po përgatisin demonstrata të mëdha kundër presidentit serb Aleksandar Vuçiç, i cili zbarkon nesër në Tiranë për Samitin BE- Ballkanit Perëndimor”– kështu e nis artikullin referuar protestës së thirrur nga kreu i Rithemelimit media serbe Novosti, teksa shpreh shqetësimin për Vuçiçin.

Bazuar burimet e siguruara në rrugë jo zyrtare, Novosti shkruan se: “Sipas informacioneve tona, Berisha dhe qarqet nacionaliste të mbështetura nga ekstremistët nga Kosova po planifikojnë një tubim masiv në mesditë në rrugët qendrore të qytetit për të shprehur pakënaqësinë e tyre për faktin se kreu i shtetit tonë do shkojë në Shqipëri.

Synimi është të shkaktohen incidente, por edhe t’i dërgohet mesazh mysafirit nga Beogradi se nuk është i mirëpritur, sepse këto qarqe në Shqipëri e shohin Vuçiçin si trurin e Ballkanit të Hapur, që sipas tyre është sinonim i ekonomisë dhe supremacinë politike të vendit tonë në të gjithë rajonin.”

Mediat serbe risjellin në kujtesë faktin se kjo nuk është hera e parë që Vuçiç pritet me protesta në Tiranë, duke përmendur edhe rastin e vitit në 2020, kur dolën kundër nismës së “Open Ballkan”.

Vlen të theksohet se pavarësisht thirrjeve të policisë dhe Bashkisë së Tiranës, Berisha insiston të zhvillojë protestën në Bulevardin Dëshmorët e Kombit, duke theksuar se nesër do të demaskojë Edi Ramën në sytë e Evropës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat