Fitoi zgjedhjet në Kukës, KQZ i jep mandatin si kryebashkiak Albert Halilajt

Shqipëria

Fitoi zgjedhjet në Kukës, KQZ i jep mandatin si kryebashkiak Albert Halilajt

Më: 4 tetor 2023 Në ora: 13:18
Albert Halilajt

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i ka dhënë mandatin Albert Halilajt si kryebashkiak i Kukësit për zgjedhjet që u mbajtën më 24 shtator.

Kujtojmë se, sipas të dhënave të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Albert Halilaj ka siguruar 13025 vota, ndërsa Emri Vata 7431 vota.

Në këto zgjedhje të pjesshme socialistët arritën të marrin 1393 vota më shumë se katër muaj më parë, në zgjedhjet vendore të 14 majit, ku fitues doli Safet Gjici, i cili u detyrua të japë dorëheqjen pas skandalit seksual në zyrën e tij në bashki.

Në Bashkinë Kukës u votua në 74 qendra votimi, njëra prej të cilave ngritur në institucionin e paraburgimit të Qarkut Kukës.

Për identifikimin e zgjedhësve u përdoren pajisje elektronike të identifikimit (PEI) të vendosura në të gjitha qendrat e votimit.

Sipas KQZ-së, në këto zgjedhje të pjesshme u regjistruan si subjekte zgjedhore 5 parti politike dhe koalicioni “Bashkë Fitojmë”, ndërsa të drejtë vote kishin 45 946 zgjedhës. Po sipas KQZ, në këto zgjedhje morën pjesë 45.63 përqind e zgjedhësve me të drejtë vote.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat