Qeveria miraton bonusin e fundvitit për pensionistët, shpërndarja nis nga e hëna

Shqipëria

Qeveria miraton bonusin e fundvitit për pensionistët, shpërndarja nis nga e hëna

Më: 2 dhjetor 2023 Në ora: 12:32
Fondi total për këtë dhuratë fundviti është  3.5 miliardë lekësh.

Këshilli i Ministrave miratoi vendimin për shpërblimin e pensionistëve dhe personave të tjerë që përfitojnë trajtime financiare, me bonusin e fundvitit, në masën 5 mijë lekë të reja.

Shpërndarja do të nisë nga dita e hënë së bashku me pensionet mujore përgjatë muajit dhjetor, nga Instituti i Sigurimeve Shoqërore. Shpërblimi mund të tërhiqet nga përfituesit edhe pas festave të fundvitit.

Fondi total për këtë dhuratë fundviti është  3.5 miliardë lekësh.

Ky është bonusi i dytë që jepet brenda këtij viti, pas atij të akorduar në muajin prill, nga i cili do të përfitojnë rreth 700 mijë pensionistë, por edhe kategori të tjera, që përfitojnë trajtime financiare.

Në tre vitet e fundit, për indeksimin e pensioneve janë alokuar 25 miliardë lekë, të cilat me buxhetin e parashikuar për vitin e ardhshëm arrijnë në afro 30 miliardë lekë dhe me efekt të përhershëm në buxhetin e shtetit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat