Hasani, vizitë në Finlandë/ Ministri i jashtëm shqiptar takon homologen e tij finlandeze

Shqipëria

Hasani, vizitë në Finlandë/ Ministri i jashtëm shqiptar takon homologen e tij finlandeze

Më: 12 qershor 2024 Në ora: 15:32
Foto nga takimi

Ministri Punëve të Jashtme Igli Hasani ndodhet në Finlandë në një vizitë zyrtare ku është pritur nga homologia  Elina Valtonen.

Ministri Hasani vlerësoi mbështetjen e Finlandës në rrugëtimin e Shqipërisë drejt anëtarësimit në BE. Ritheksoi se Shqipëria i ka plotësuar të gjitha kushtet për mbajtjen e Konferencës së dytë Ndërqeveritare me BE.

“Ne jemi aleatë të NATO-s dhe jemi shumë të lumtur që Finlanda i bashkohet radhëve të një angazhimi kaq të rëndësishëm që kemi për mbrojtjen dhe sigurinë tonë të përbashkët. Si vend kandidat për anëtarësimin në Bashkimin Evropian, Shqipëria vlerëson ndihmën dhe udhëzimet e Finlandës në këtë proces”, tha Hasani.

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, zhvilloi gjithashtu një takim me Presidentin e Finlandës, Alexander Stubb.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat