Kryeministri maqedonas Zaev uron Kurtin: Do të sigurojmë progres të mëtejshëm në arritjen e qëllimeve të përbashkëta

Aktuale

Kryeministri maqedonas Zaev uron Kurtin: Do të sigurojmë progres të mëtejshëm në arritjen e qëllimeve të përbashkëta

Më: 31 mars 2021 Në ora: 09:10
Zoran Zaev

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev ka uruar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, ndërsa duke  vlerësuar marrëdhëniet miqësore ndërmjet dy vendeve ka thënë se do të sigurohet progres i mëtejshëm në arritjen e qëllimeve të përbashkëta.

Zaev në letrën për Kurtin ka shprehur dëshirën për një takim sa më të shpejtë.

“Është kënaqësia ime e veçantë të shpreh urimet e mia të sinqerta për rizgjedhjen tuaj  kryetar i Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe t’ju uroj suksese në kryerjen e këtij funksioni të përgjegjshëm”, ka shkruar në letrën e urimit kryeministri i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, dërguar kryeministrit Kurti.

Zaev ka vlerësuar marrëdhëniet miqësore në mes dy vendeve, bashkëpunimi i të cilave karakterizohet nga një dialog i hapur politik, i bazuar në respekt dhe vlerësim të ndërsjellë, bashkëpunimin intensiv ekonomik dhe tregtar.

Ai pret që ky bashkëpunim të vazhdohet me të njëjtën energji në periudhën e ardhshme, gjë që do të mundësojë thellimin e tyre në sfera të tjera me interes të ndërsjellë.

Në fund, kryeministri Zaev ka shprehur dëshirën për një takim sa më të shpejtë me kryeministrin Kurti.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat