Bëhet e ditur arsyeja pse Thaçi nuk e kishte bërë publike ftesën nga Gjykata Speciale

Aktuale

Bëhet e ditur arsyeja pse Thaçi nuk e kishte bërë publike ftesën nga Gjykata Speciale

Më: 1 prill 2021 Në ora: 21:47
Hashim Thaçi

Ish-shefi i stafit të ish-presidentit Hashim Thaçi, Bekim Çollaku, ka folur për pranimin e ftesës nga Gjykata Speciale nga ana e Thaçit.

Ai ka thënë se ftesën e parë, Thaçi e kishte pranuar në fillim të vitit 2020.

“Ftesën e ka marrë në fillim të vitit 2020 dhe dëshira e tij ka qenë që të japë dorëheqje menjëherë nga posti i Presidentit. Ne nuk e kemi parë të arsyeshme një veprim të tillë përderisa ka pasur zhvillime të shumta politike në Kosovë si dhe shpërtheu pandemia”, ka thënë Çollaku.

Ai ka treguar edhe arsyen pse Thaçi nuk e kishte bërë publike ftesën nga Specialja.

“Nuk e kemi parë të arsyeshme pasi që na është dukur si një lloj provokimi duke marrë parasysh edhe zhvillimet në vendin tonë. Përderisa ende ka qenë fillimi i intervistimit dhe nuk ka pasur diçka konkrete, andaj nuk e kemi parë të arsyeshme që të bëhet publike ftesa menjëherë”, ka thënë Çollaku.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat