Deputetët e Listës Serbe vizitojnë protestuesit në Bërnjak

Aktuale

Deputetët e Listës Serbe vizitojnë protestuesit në Bërnjak

Më: 25 shtator 2021 Në ora: 18:30
Lista Serbe

Deputetët e Listës Serbe, Sllavko dhe Igor Simiq, janë duke qëndruar bashkë me protestuesit serbë të cilët janë në Bërnjak.

Për të gjashtën ditë me radhë serbët kanë bllokuar qarkullimin e rrugëve në Bërnjak dhe Jarinjë në shenjë proteste.

Kjo pasi po kundërshtojnë vendimin e Qeverisë kosovare për largimin e targave të veturave serbe kur hyjnë në territorin e Kosovës, të cilave iu vendosen targa të përkohshme RKS gjatë qëndrimit këtu.

Kryeministri Albin Kurti ka deklaruar se ky vendim i marrë nga ai është i bazuar në Marrëveshjen e Brukselit.

Sot dhe dje helikopterë dhe aeroplanë ushtarakë të Serbisë janë parë duke fluturuar në afërsi të pikës kufitare në Jarinjë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat