Murati: PDK-ja është fajtore për ndaljen e punës në Ferronikel

Aktuale

Murati: PDK-ja është fajtore për ndaljen e punës në Ferronikel

Më: 19 tetor 2021 Në ora: 11:31
Hekuran Murati

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, është deklaruar për ndërprerjen e punës në “Ferronikel”.

Sipas Muratit, fajin për ndaljen e punës në këtë kompani e ka Partia Demokratike e Kosovës.

“Fajin për ndaljen e punës në Ferronikel e ka PDK’ja. Po të ishte kompani shtetërore ne do ta ndihmonim, por ajo tash është kompani private. A merr Kosova diçka prej fitimit? Jo, e merr pronari”, ka thënë Murati.

Kjo deklaratë e Muratit vjen pasi deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Ferat Shala, ka kërkuar reflektim nga ana e Qeverisë për çështjen e ndërprerjes së punës së Ferronikelit për shkak të ngritjes së çmimit të energjisë.

“Para pak ditësh në fushatë mbi 1000 punëtorë mbeten pa punë në Feronikel. Ku është Qeveria këtu që hesht para këtij problemi të madh social. Si ka mundësia që t’i klasifikojë ndërmarrjet në kohe pandemie e të jetë kaq indiferente ndaj një rajoni të tërë. Heshtje totale, dënim nga institucionet që i bëjnë ekonomisë së këtij rajoni veçanërisht Drenasit, që ka qenë bartës i zhvillimeve sociale, ekonomike e historike. Është gabim i madh që Qeveria i trajton ndërmarrjet mbi baza të zonave ekonomike. Presim urgjentisht që Qeveria të reflektojë dhe ta kthejë kulturën institucionale dhe të gjendet më afër industrialistëve e ndërmarrësve. Kryeministër po ta përsëris, zonat elektorale nuk duhet të dallohen mbi bazën e asaj se si i ndani mjetet ekonomike”, ka thënë Shala.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat