Punëtorët e Lotarisë së Kosovës nesër në protestë para Qeverisë

Aktuale

Punëtorët e Lotarisë së Kosovës nesër në protestë para Qeverisë

Më: 21 tetor 2021 Në ora: 19:50
Ilustrim

Lotarinë e Kosovës përmes një njoftimi ka paralajmëruar se do të mbajë nesër protestë para Qeverisë së Kosovës.

Sipas njoftimit, punëtorët e Lotarisë së Kosovës të ndodhur në një gjendje të rëndë ekonomike janë tejet të shqetësuar dhe të indinjuar me këtë neglizhencë të Institucioneve përkatëse për çka pakënaqësinë e tyre do ta shprehin edhe me anë të protestave.

“Përkundër premtimeve nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës se do të fillojnë përgatitjet për plotësim-ndryshimin e ligjit për Lotarinë e Kosovës dhe se një gjë e tillë do të bëhet sa më shpejtë që të jetë e mundur si dhe të dërgohet në Kuvendin e Republikës së Kosovës për miratim, një gjë e tillë ende nuk ka ndodhur”, thuhet në komunikatë.

Ata kanë kërkuar që Qeveria e Republikës së Kosovës që seriozisht të merret me çështjet dhe problemet e punëtorëve.

Njoftimi i plotë:

Përkundër premtimeve nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës se do të fillojnë përgatitjet për plotësim-ndryshimin e ligjit për Lotarinë e Kosovës dhe se një gjë e tillë do të bëhet sa më shpejtë që të jetë e mundur si dhe të dërgohet në Kuvendin e Republikës së Kosovës për miratim, një gjë e tillë ende nuk ka ndodhur.

Gjithashtu nuk marrim asnjë përgjigje në kërkesat tona dhe as nuk na mundësohen takime nga ana e Qeverisë. Edhe pse Lotaria e Kosovës sh.a. është shoqëri aksionare ku aksionare e vetme e saj është Qeveria e Republikës së Kosovës, është pasardhës juridik i të gjitha të drejtave dhe pronës së Lotarisë së Kosovës të themeluar në vitin 1974, është anëtare e Asociacionit të Lotarive Shtetërore Evropiane (The European Lotteries) qysh nga viti 2002, nënshkruese e Standardeve Evropiane dhe e çertifikuar për Organizim me përgjegjësi shoqërore të lojërave të fatit nga viti 2017 dhe bashkëthemeluese e Asociacionit të Lotarive të Evropës Juglindore me seli në Lubljanë që nga viti 2007 ajo ende vazhdon të mbetet peng i vendimeve politike.

Punëtorët e Lotarisë së Kosovës të ndodhur në një gjendje të rëndë ekonomike janë tejet të shqetësuar dhe të indinjuar me këtë neglizhencë të Institucioneve përkatëse për çka pakënaqësinë e tyre do ta shprehin edhe me anë të protestave.

Protesta do të mbahet nesër, e premte, datë 22 tetor 2021 në ora 11:00 para ndërtesës së Qeverisë së Republikës së Kosovës me kërkesë të miratimit të ligjit për Lotarinë e Kosovës dhe përmbushjen e obligimeve nga ana e Qeverisë si pronare e Lotarisë së Kosovës. Punëtorët e Lotarisë së Kosovës do të vazhdojnë të protestojnë deri në përmbushjen e kërkesave të tyre.

Ftojmë Qeverinë e Republikës së Kosovës që seriozisht të merret me çështjet dhe problemet e punëtorëve tanë, qytetarëve të Republikës së Kosovës, të cilët nuk kërkojnë asgjë më tepër veçse të drejtën e tyre themelore për të punuar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat