AAK thërret seancë për ngritjen e çmimeve, Tahiri: Problem jashtëzakonisht serioz

Aktuale

AAK thërret seancë për ngritjen e çmimeve, Tahiri: Problem jashtëzakonisht serioz

Më: 28 tetor 2021 Në ora: 13:34
Besnik Tahiri

Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, ka njoftuar se kjo parti ka kërkuar nga Kuvendi i Kosovës një seancë për ngritjen e çmimeve.

Në një konferencë për media, Tahiri tha se rritja e çmimeve të konsumit në të gjitha nivelet, në veçanti të produkteve ushqimore, është trend jashtëzakonisht shqetësues.

“Njoftoj opinionin se grupi parlamentar i AAK-së dje ka kërkuar nga Kuvendi një seancë, mocion përmbajtësor, një debat parlamentar në raport me një ndër temat më të rëndësishme këtë kohë për qytetarët e Kosovës, ngritjes së çmimeve enorme të produkteve esenciale, dhe të tjera”.

“Presim që Kryesia e Kuvendit të Kosovës, në një afat sa më të shpejtë  ta adresoj këtë temë në mënyrë që kjo temë të debatohet aty ku e ka vendin. Për grupin parlamentar të AAK-së me bindje të plotë edhe për qytetarët, rritja e çmimeve të konsumit në të gjitha nivelet, në veçanti të produkteve ushqimore, është trend jashtëzakonisht shqetësues dhe problem jashtëzakonisht serioz. Edhe ma shqetësuese qasja që ka marr ëqeveria Kurti të trajtimit të kësaj teme, rritja e çmimeve ka filluar në një kohë më të hershme, ndërsa veprimet e qeverisë janë të vonshme”, tha më tej Tahiri.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat