EULEX: Trefishohet numri i informacioneve të shkëmbyera ndërmjet Policisë së Kosovës dhe asaj të Serbisë

Aktuale

EULEX: Trefishohet numri i informacioneve të shkëmbyera ndërmjet Policisë së Kosovës dhe asaj të Serbisë

Më: 17 nëntor 2021 Në ora: 16:51
EULEX

Udhëheqësi i ekipit të EULEX-it për bashkëpunim ndërkombëtar policor, Vinicio Ceola, ka deklaruar sot se me ndihmën e EULEX-it, numri i mesazheve të shkëmbyera ndërmjet Policisë së Kosovës dhe Ministrisë së Punëve të Brendshme të Serbisë është trefishuar në vitin 2020 krahasuar me vitin 2019, duke e quajtur “inkurajuese”.

Vetëm duke punuar së bashku mund të jemi efektivë në luftën kundër krimit, dhe parandalimi dhe shtypja e krimit është e mundur vetëm përmes bashkëpunimit të zgjeruar, tha Ceola, pas një diskutimi mes përfaqësuesve të Policisë së Kosovës, EULEX-it, shoqërisë civile dhe ndërkombëtarëve në Prishtinë.

Gjatë diskutimit, drejtori i Drejtorisë për Bashkëpunim Ndërkombëtar në fushën e zbatimit të ligjit, majori Besnik Sallahu, vlerësoi se bashkëpunimi ndërkombëtar sot është më i rëndësishëm se kurrë, veçanërisht në fushën e parandalimit të krimit dhe luftës kundër krimit të organizuar, krimit të rëndë dhe krimit të rëndë dhe terrorizmit.

Duke folur për Marrëveshjen e Punës për vendosjen e marrëdhënieve të bashkëpunimit ndërmjet agjencive të zbatimit të ligjit të Kosovës dhe Europol-it, e cila ka hyrë në fuqi në korrik 2020, dhe emërimin e ardhshëm të Zyrtarit Ndërlidhës të Kosovës në Europol, Sallahu tha se kjo do të rezultojë në komunikim në kohë dhe më mirë duke bashkëpunuar dhe koordinimi i përpjekjeve dhe aktiviteteve tona që synojnë luftimin e të gjitha llojeve të krimit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat