Bajrami përmend dy faktorët kryesorë për rritjen e buxhetit të Kosovës

Aktuale

Bajrami përmend dy faktorët kryesorë për rritjen e buxhetit të Kosovës

Më: 26 nëntor 2021 Në ora: 00:30
Hykmete Bajrami

Kuvendi i Kosovës e ka votuar në parim Projektbuxhetin e Kosovës për vitin 2022 i cili parashihet që të jetë 2 miliardë e 748 milionë euro.

Faktorët për rritjen e këtij buxheti, sipas deputetes së Lidhjes Demokratike të Kosovës Hykmete Bajrami, është rritja e konsumit.

Bajrami, tha se këtu ka ndikuar pjesëmarrja rekord e diasporës sivjet dhe remitencat.

“Në vitin 2021 kishim relaksim të madh të masave, pothuajse u hoqën të gjitha masat. Ne e dimë për relaksimin e masave që u bënë para shfaqjes së variantit “Delta” të koronavirusit edhe kjo pastaj pati një kosto të madhe me jetën e njerëzve”.

“Megjithatë konsumi u rrit. Patëm një prezencë jashtëzakonisht të madhe të diasporës dhe kemi pasur remitenca jashtëzakonisht të mëdha për shkak se diaspora kishte pasur një vit nuk kishin qenë në Kosovë. Konsumi u rrit pikërisht për shkak të këtyre faktorëve, remitencave dhe prezencës së madhe të diasporës”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat