Presidenca për referendumin: Përkundër kërcënimeve nga Serbia, në Kosovë ishte ditë e qetë

Aktuale

Presidenca për referendumin: Përkundër kërcënimeve nga Serbia, në Kosovë ishte ditë e qetë

Më: 16 janar 2022 Në ora: 21:05
Ilustrim

Nga Presidenca e Kosovës kanë reaguar pas përfundimit të referendumit serb.

Blerim Vela, shef i stafit të kabinetit të presidentes, Vjosa Osmani tha se përkundër kërcënimeve nga Serbia, në Kosovë ishte një ditë e qetë.

“Strukturat ilegale të Serbisë nuk arritën ta mbajnë referendumin. Kosova mbajti një qëndrim parimor që ruan paqen dhe stabilitetin rajonal duke ruajtur sovranitetin dhe integritetin e saj territorial”, ka shkruar Vela në llogarinë e tij në Twitter.

Duhet përkujtuar që gjatë ditës së sotme, Serbia mbajti referendumin për ndryshimet kushtetuese, ndërsa Kuvendi i Kosovës me anë të një resolute mbajtjen e këtij referendum arriti që ta ndalojë në territorin e vendit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat