Bislimi tregon prioritetet e Qeverisë – dialogu me Serbinë në vendin e katërt

Aktuale

Bislimi tregon prioritetet e Qeverisë – dialogu me Serbinë në vendin e katërt

Më: 19 janar 2022 Në ora: 18:53
Besnik Bislimi

Zëvëndëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, në një postim në Twitter ka njoftuar se ka prezantuar para udhëheqësve të shteteve anëtare të Bashkimit Evropian në Kosovë, prioritetet e agjendës evropiane për këtë vit.

Tutje ai ka shtuar se Kosova është e përkushtuar në reformat e Agjendës për Reforma Evropiane, luftën kundër korrupsionit e krimit të organizuar, dialogut, liberalizimin e vizave e çështje të tjera.

“Sot në #EUHOMS prezantova prioritetet e agjendës së BE-së për vitin 2022. Qeveria e Kosovës është e përkushtuar në reformat e MSA/ERAII, luftës kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, dialogut me Serbinë, rimëkëmbjen ekonomike, liberalizimin e vizave në mënyrë që të krijojë momentum pozitiv dhe të aplikojë për anëtarësim në BE”, ka shkruar Bislimi në Twitter.

Bislimi në postimin e tij ka shtuar se Kosova pret që me drejtimin e presidencës nga Franca, Ballkani Perëndimor të shkojë drejt BE-së.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat