Kusari-Lila për shtrenjtimin e rrymës: Këtë gjendje nuk e sollën deklaratat e anëtarëve të LVV-së, por veprimet e mosveprimet e partive në pushtet

Aktuale

Kusari-Lila për shtrenjtimin e rrymës: Këtë gjendje nuk e sollën deklaratat e anëtarëve të LVV-së, por veprimet e mosveprimet e partive në pushtet

Më: 20 janar 2022 Në ora: 10:35
Mimoza Kusari-Lila

Shefja e Grupit Parlamentar të LVV-së, Mimoza Kusari-Lila në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës, ka thënë se mungesa e vendimeve ndër vite në veçanti në sektorin e energjisë po ndjehet sot më shumë se kurrë.

“Sado që duan ta faturojnë këtë situatë energjetike qeverisë aktuale, duhet të bëjmë  një reflektim mbi rrethanat e mungesës së vendimmarrjes që kishin të paktën 6 qeveri tjera përpara”, tha Kusari-Lila.

Ajo përmendi dy mundësi të mëdha që Kosova kishte vite më parë për të stabilizuar situatën energjetike.

“Dy shanse të humbura të cilat sot më së shumti e kanë ndikimin në situatën energjetike janë ato të ndërtimit të kapaciteteve të reja në vitin 2008-2009, kur Kosova kishte 4 kompani serioze ndërkombëtare të interesuara për të investuar në termocentralin Kosova C, dhe një shanse tjetër e humbur në vitin 2015 e kompanisë Bilfinger e cila kishte sjellë propozimin para qeverisë për renovimin komplet të njësive të Kosovës A”, tha ajo.

Kusari-Lila shtoi se është e kot që problemet e sotme të ju atribuohen anëtarëve të LVV-së dhe deklaratave të bëra vite më parë.

“I kot është rikthimi i deklaratave të anëtarëve të LVV-së në periudha të caktuara duke iu referuar situatës së sotme. Nuk janë deklaratat e anëtarëve të lëvizjes që e sollën këtë gjendje, janë veprimet ose mosveprimet e partive në pushtet me të cilat e sollën faturën që sot po ballafaqohemi të gjithë”, tha Kusari-Lila.

Ajo shtoi se deklaratat që bëhen lidhur me çmimet e energjisë në Shqipëri e Maqedoni të Veriut, janë të pavërteta.

“Krijohet bindja se të dy vendet janë të stabilizuara. Sipas shifrave të Eurostatit, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut e kanë energjinë më të shtrenjtë në rajon”, tha ajo.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat