​Bajrami: Kemi monopol në fushën e furnizimit me energji elektrike

Aktuale

​Bajrami: Kemi monopol në fushën e furnizimit me energji elektrike

Më: 20 janar 2022 Në ora: 22:17
Hykmete Bajrami

Ish-ministrja e Tregtisë dhe deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Hykmete Bajrami ka thënë se paradoksi është kur në Kosovë është monopoli në fushën e furnizimit pasi është e njëjta kompani e distribucionit dhe e furnizimit.

Bajrami tha se monopli ndodh pasi KEK-u fillimisht duhet t’ia ofrojë prodhimin KESCO-s, e nëse i tepron ta shes, që zakonisht e shet verës, natën ku çmimet janë të lira.

Ajo tha se Kosova është vonuar me investime në rritjen e kapaciteteve dhe investimeve në ngritjen e kapaciteteve prodhuese të energjisë.

Sipas saj, 43 milionë janë shpenzuar në 4 komunat në veri e që janë paguar nga Qeveria e Kosovës dhe urgjent duhet të shkohet në dialog dhe të zgjidhjet cështja e energjisë elektrike në veri dhe mos ta paguajnë qytetarët tjerë të Kosovës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat