Covid-19/ Mbi 100 pacientë të shtrirë në QKUK dhe spitale

Aktuale

Covid-19/ Mbi 100 pacientë të shtrirë në QKUK dhe spitale

Më: 23 janar 2022 Në ora: 10:38
Foto ilustrim

Shërbimi Spitalor Klinik e Universitar i Kosovës ka bërë të ditur se sot në klinikat COVID dhe spitalet rajonale janë të shtrirë 115 pacientë, prej tyre 94  pacientë të konfirmuar me Covid-19 pozitiv dhe 21 të tjerë post-Covid.

Me oksigjeno-terapi janë 41 pacientë, kurse  në Mjekimin Intensiv të Klinikës Infektive janë të shtrirë 4 pacientë.

Raporti sipas klinikave dhe spitaleve të përgjithshme:

Klinika Infektive, 37  pacientë

Klinika e Pulmologjisë, 19 pacientë  post-covid

Mjekim Intensiv në Klinikë Infektive, 4  pacientë

Klinika e Pediatrisë, 2 pacientë

Klinika Obstetrike Gjinekologjike, 17 pacientë 

Spitali i Gjakovës, 13 pacientë

Spitali i Pejës, 5 pacientë

Spitali i Prizrenit,3  pacientë

Spitali i Mitrovicës, 11 pacientë

Spitali i Ferizajt, 4 pacientë

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat