​Rohde: Ballkani Perëndimor në BE, kundërpërgjigjja më e mirë ndaj Rusisë

Aktuale

​Rohde: Ballkani Perëndimor në BE, kundërpërgjigjja më e mirë ndaj Rusisë

Më: 26 prill 2022 Në ora: 20:04
Jorn Rohde

Ambasadori i Gjermanisë në Prishtinë Jorn Rohde ka thënë se integrimi i Ballkanit Perëndimor në BE është kundërpërgjigjja më e mirë ndaj përpjekjeve të Rusisë për destabilizimin e rajonit.

“Përgjigjja më e mirë për t'iu kundërvënë përpjekjeve të hapura të Rusisë për destabilizimin në rajon, është integrimi i të gjitha vendeve të Ballkanit Perëndimor në strukturat evropiane”, ka shkruar ai në Twitter.

Deklarimet e diplomatit gjerman pasojnë ato të zyrtares së lartë amerikane Karen Donfried, e cila dje gjatë vizitës në Kosovë, tha se Rusia dëshiron të prishë çdo unitet dhe konsolidim demokratik në vendet e Ballkanit Perëndimor.

“Status quo-ja është e paqëndrueshme; jo vetëm që pengon të ardhmen evropiane të Kosovës dhe Serbisë, por është në dobi të Kremlinit”, u shpreh ndihmësja e sekretarit të Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroazisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat