Kryeministri Kurti takon senatoren Joni Ernst

Aktuale

Kryeministri Kurti takon senatoren Joni Ernst

Më: 18 maj 2022 Në ora: 16:45
Pamje nga vendi i ngjarjes

Kryeministri Albin Kurti gjatë një takimi me senatoren Joni Ernst në Uashington ka shprehur mirënjohjen për mbështetjen e vazhdueshme të SHBA-së në të gjitha fushat dhe përkrahjen e Gardës Kombëtare të Iowas për ngritjen e kapaciteteve dhe zhvillimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës.

Kurti theksoi se mbështetja e tillë është bërë edhe më e domosdoshme pas agresioni ushtarak rus në Ukrainë dhe aleancës ushtarake midis Serbisë dhe Rusisë.

Në takim u bisedua për zgjerimin dhe thellimin e partneritetit strategjik ndërmjet Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Veçanërisht bashkëpunimin në fushën e mbrojtjes dhe fushat zhvillimore.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat