Haradinaj: Nasimi edhe Hysniu nuk e kanë menduar se të dhënat sensitive të një organi gjyqësor ose hetues janë të mbrojtura me ligj

Aktuale

Haradinaj: Nasimi edhe Hysniu nuk e kanë menduar se të dhënat sensitive të një organi gjyqësor ose hetues janë të mbrojtura me ligj

Më: 23 maj 2022 Në ora: 21:32
Ramush Haradinaj

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) Ramush Haradinaj ka reaguar pasi që Gjykata Speciale në Hagë dënoi ish-krerët e shoqatave të dala nga lufta e UÇK-së Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj.

Haradinaj në Pressing ka thënë se po vazhdon golgota mbi UÇK-në dhe Kosovën.

“Po vazhdojnë këto pasoja mbi çlirimtarët. Nasimi si fëmijë ka qenë i burgosur politik, pjesëmarrës i luftës. E gjithë familja në burg, baba në burg, motrat, nëna. Si familje janë ndër breza atdhetar të dëshmuar. Duhet të luftojmë për epilogun e drejtësisë. Në sallë të gjykatës duhet dëshmuar e vërteta”, tha ai.

“Është e ditur se të dhënat sensitive të një organi gjyqësor ose hetues janë të mbrojtura me ligj dhe askush jo i autorizuar s’mund t’i ekspozojë. Atëherë unë u kam bërë vërejtje, u kam bërë kritikë, por unë mendoj se edhe Nasimi edhe Hysniu në atë kohë nuk i kanë menduar të gjitha këto aspekte, por të bindur se po tregojnë një gjendje kanë vepruar ashtu”, shtoi Haradinaj.

Ndryshe, Gjykata Speciale ka dënuar me nga katër vjet e gjysmë Hysni Gucatin dhe Nasim Haradinajn duke përfshirë kohën e qëndrimit të tyre në paraburgim si dhe me nga një shumë parash prej 100 eurosh, për publikimin e dokumenteve të Gjykatës Speciale të cilat ishin sjellë nga persona të panjohur në zyrat e OVL-së së UÇK-së në Prishtinë në vitin 2020.

Gucati dhe Haradinaj u arrestuan më 25 shtator 2020 në Prishtinë, Kosovë, dhe u transferuan në objektin e paraburgimit të Dhomave të Specializuara të Kosovës, përkatësisht më 25 dhe 26 shtator 2020. Paraqitjet e para të tyre si të dyshuar u mbajtën para gjykatësit të vetëm, Nikola Giju, më 29 shtator dhe 1 tetor 2020.

Gucati dhe Haradinaj janë deklaruar të pafajshëm mbi akuzat. Gjykimi i tyre filloi më 7 tetor 2021 ndërsa procedura e paraqitjes së provave në këtë çështje u mbyll më 3 shkurt 2022. Vendimi nuk është i formës së prerë dhe mund të apelohet nga avokatët e të dënuarve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat