Musa thotë se shkalla e korrupsionit në Kosovë nuk është aq e lartë siç perceptohet në opinion

Aktuale

Musa thotë se shkalla e korrupsionit në Kosovë nuk është aq e lartë siç perceptohet në opinion

Më: 29 qershor 2022 Në ora: 21:49
Skënder Musa

Avokati, Skënder Musa thotë se prej se ka ardhur në pushtet Lëvizja Vetëvendosje ka filluar që të komentohen vendimet e gjykatave.

Sipas tij, kjo ka ndikuar te faktori ndërkombëtar që të mos e përkrahin Vettingun.

Musa tha se shkalla e korrupsionit në Kosovë nuk është aq e lartë siç perceptohet në opinion.

“Nuk duhet harruar faktin që sistemi i drejtësisë së Kosovës është lart më i ngritur se sistemi i drejtësisë në Shqipëri. Shkalla e korrupsionit nuk është kjo që ekziston në opinion dhe ka gjyqtarë e prokurorë mjaft të ngritur. Nëse fillon me një Vetting të plotë nuk bie në kolaps drejtësia në Kosovë, sepse numri i gjyqtarëve dhe prokurorëve që do të ishin rënë në procedurën e Vettingut kishte me qenë shumë shumë më i vogël se në Republikën e Shqipërisë, por edhe në vendet të tjera të regjionit”, tha ai. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat