Sondazhi: Kaq për qind përkrahet nisma “Open Balkan” në Kosovë

Aktuale

Sondazhi: Kaq për qind përkrahet nisma “Open Balkan” në Kosovë

Më: 5 korrik 2022 Në ora: 10:57
Përqindja e përkrahjes në Kosovë për iniciativën është 42%.

Instituti Ndërkombëtar Republikan, një organizatë amerikane që merret me avancimin e demokracisë dhe qeverisjes nëpër botë, ka bërë matjet se sa përkrahet nisma “Open Balkan” në shtetet e Ballkanit Perëndimor.

Sipas këtij instituti, “Open Balkan” më së pakti përkrahet në Kosovë e më së shumti në Serbi.

“Përkrahja për hapjen e kufijve iniciativa “Open Balkan” në shtetet e Ballkanit Perëndimor: 75% në Serbi, 68% në Bosnje e Hercegovinë, 66% në Mal të Zi, 61% në Maqedoninë e veriut dhe 42% në Kosovë”, bëhet e ditur në matjet e institutit.

Që nga fillimi i iniciativës së Ballkanit të Hapur që fillimisht ishte quajtur Minishengen, Kosova ishte shprehur kundër anëtarësimit në nismën e cila ishte prezantuar në Novi Sad të Serbisë në vitin 2019.

Megjithatë përqindja e përkrahjes në Kosovë për iniciativën është 42%.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat