Kurti kërkon nga Dendias përkrahje për integrim në organizata rajonale

Aktuale

Kurti kërkon nga Dendias përkrahje për integrim në organizata rajonale

Më: 5 korrik 2022 Në ora: 19:16
Foto ilustrim

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka takuar ministrin e Jashtëm të Greqisë, Nikos Dendias, me të cilin kanë biseduar rreth mundësive të thellimit të raporteve ndërmjet të dyja vendeve.

Duke biseduar për perspektivën evropiane të vendit, thuhet se u potencua nevoja për liberalizim të vizave, si proces tashmë i vonuar.

Kurti kërkoi përkrahje nga Greqia integrimin e mëtutjeshëm të Kosovës në organizata rajonale.

Gjatë takimit u diskutua rreth zhvillimeve rajonale, si dhe ndikimit politik dhe ekonomik të luftës në Ukrainë. U dakorduan për domosdoshmërinë e koordinimit të veprimeve të përbashkëta sanksionuese ndaj Rusisë, si dhe përfshirjen e të gjithëve pa përjashtim në ndihmë të Ukrainës, për të përballuar agresionin rus.

U theksua nevoja për perspektivën zhvillimore dhe integruese të Ballkanit Perëndimor.​

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat