Deklarata e SHBA-së për Asociacionin, reagon Vigan Qorrolli

Aktuale

Deklarata e SHBA-së për Asociacionin, reagon Vigan Qorrolli

Nga: A.ZH Më: 5 gusht 2022 Në ora: 17:03
Vigan Qorrolli

Profesori i së Drejtës Ndërkombëtare, Vigan Qorrolli, ka reaguar pas deklaratës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, se Asociacioni nuk duhet të krijojë “shtet brenda shtetit të Kosovës”.

I dërguari i Posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka thënë se krijimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe nuk duhet të jetë në kundërshtim me Kushtetutën e Kosovës.

E të njëjtën gjë e thoshte para disa vitesh edhe Qorrolli, se nuk mund të ketë një entitet të veçantë brenda sistemit kushtetues të Kosovës, përcjell Bota sot.

Lexo edhe: SHBA deklarohet sërish për Asociacionin

Profesori kishte thënë se Asociacionit “edhe nëse i dalin brirët” nuk mund të bëhet shtet i dytë brenda Republikës së Kosovës.

“Shkas nga një deklaratë e bërë sot nga Gabriel Escobar, i dërguar i posaçëm i ShBA’ve për Ballkanin Perëndimor, rreth krijimit të Asociacionit.

Para disa vitesh e deklaroja të njëjtën: nuk mund të ketë një entitet të veçantë brenda sistemit kushtetues të Kosovës!

#sayings”, ka shkruar Qorrolli në një postim në Facebook./Botasot

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat