Lushtaku: Të lejohet shamia në shkolla, ishte premtim i Kurtit

Aktuale

Lushtaku: Të lejohet shamia në shkolla, ishte premtim i Kurtit

Më: 11 gusht 2022 Në ora: 20:59
Mergim Lushtaku

Deputeti i PDK-së, Mergim Lushtaku ka folur për Udhëzimin Administrativ, nenin që e ndalon bartjen e uniformave fetare në shkollat e mesme.

Lushtaku ka thënë se Kurti ka pasur premtime publike në largimin e këtij neni, por sipas tij gati dy vite nuk e ka realizuar asnjë premtim.

“Kurti sa ka ardhur në pushtet dhe ka lobuar për këtë, ka pasur premtime publike në këtë drejtim dhe e shohim se gati dy vite dhe nuk e ka realizuar premtimin çfarë e ka bërë grupit përfaqësues të komunitetit që e praktikojnë fenë në këtë drejtim dhe sigurisht që kjo është në ndërgjegjen e tij dhe parimet e tij”, ka deklaruar ai.

Ai thotë se Nagavci kundërshton ndryshimin e udhëzimit administrativ.

Sipas tij, është e drejtë themelore e fëmijëve të Kosovës që të shkollohen në mënyrë të barabartë.

“Ka një kundërshtim nga ministresha Nagavaci në ndryshimin e Udhëzimit Administrativ, por besojë që çdo vonesë është e gabueshme, sepse për mendimin tim është e drejtë themelore që nxënësit të arsimohen dhe të përfundojnë shkollën e mesme dhe atë fillore. Është e drejtë themelore e fëmijëve të Kosovës të shkollohen në mënyrë të barabartë”, tha Lushtaku.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat