Bytyçi “godet” Abazoviqin: manipulator i paskrupullt, ditën e bën terr për t’i zbutur krimet e Millosheviqit

Aktuale

Bytyçi “godet” Abazoviqin: manipulator i paskrupullt, ditën e bën terr për t’i zbutur krimet e Millosheviqit

Nga: A.ZH Më: 12 gusht 2022 Në ora: 15:14
Vizita e Dritan Abazoviqit në Dubrovnik

Profesori universitar dhe analisti i marrëdhënieve ndërkombëtare Enver Bytyçi, i ka reaguar kryeministrit të Malit të Zi, Dritan Abazoviq, i cili gjatë një vizite në Dubrovnik nuk ka përmendur se si ky qytet ishte bombarduar nga ushtria e Sllobodan Millosheviqit.

Ai e ka quajtur Abazoviqin manipulator të paskrupullt, që sipas tij, ditën e bën terr, përcjell Bota sot.

Sipas Bytyçit, Abazoviq ka marrë përsipër të zbusë krimet e Milosheviqit dhe aleatit të tij në Beograd, Aleksandar Vuçiq, dhe të adresojë historinë sipas interesave të tij politike në shërbim të Beogradit, Sorosit dhe linjave anti-malazeze në rajon.

Reagimi i Bytyçit në Facebook:

A di gjë njeri, çfarë roli ka Dritan Abazoviq?

Po shoh se kryeministri i Malit të Zi, Abazoviq, paska shkuar edhe në Dubrovnik dhe thoshte se i kujtohet kur ai ishte fëmijë se si ky qytet ishte bombarduar nga territori i Malit të Zi! Por nuk e sqaronte se ishte ushtria e Milosheviqit ajo që kreu asokohe aktin e turpshëm të bombardimit të qytetit historik të Raguzës (Dubrovnikut)! Linte të kuptonte se përgjegjës për këtë na qenkan kundërshtarët e tij politikë të sotëm në Mal të Zi!

Njoh shumë manipulatorë politikë të paskrupullt, por si ky Dritani, që bën dritën terr, nuk kam njohur! Kur u bombardua Dubrovniku Mali i Zi ishte nën sundimin e Serbisë së Milosheviqit. Ushtria e kasapit të Ballkanit ishte stacionuar edhe në këtë republikë formale. Kryeministër në Podgoricë ishte Bullatoviçi, një bashkëpunëtor i ngushtë i Sllobos. Megjithatë Abazoviq hedh shigjetat te Milo Gjukanoviq, i cili pavarësoi Malin e Zi dhe e zbriti vendin e tij nga treni i vdekjes së Serbisë!

Jo vetëm e pavarësoi vendin e tij, por presidenti Gjukanoviq e integroi atë në NATO dhe e çoi në portën e fundit të Brukselit. Ndërkaq ky Abazoviqi vetëm retorikë e ka integrimin euro-atlantik. Në fakt ai po punon në kahje të kundërt, për integrimin e vendit të tij me Serbinë!

Mesa duket intriganti Dritan Abazoviq ka marrë përsipër të zbusë krimet e Milosheviqit dhe aleatit të tij në Beograd, Aleksandar Vuçiq, dhe të adresojë historinë sipas interesave të tij politike në shërbim të Beogradit, Sorosit dhe linjave anti-malazeze në rajon. Për pasojë ai shfaqet edhe si një anti-shqiptar fanatik në qëndrimet e tij pro-serbe!

Prandaj më bën përshtypje performanca e tij populiste, manipuluese dhe shpifëse! Shkon përtej performancës së tillë që çdo ditë na shfaq Edi Rama!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat