​Kosova do të jetë vend pritës i ushtrimit fushor "Defender Europe 23"

Aktuale

​Kosova do të jetë vend pritës i ushtrimit fushor "Defender Europe 23"

Më: 15 gusht 2022 Në ora: 20:30
Foto ilustrim

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj ka njoftuar se Republika e Kosovës do të jetë vend pritës i ushtrimit më të madh fushor në rajonin e Ballkanit "Defender Europe 23". 

Sipas Mehajt, përgatitjet janë duke vazhduar.

“Ushtrimet parapërgatitore të ushtrisë sonë, blerja e pajisjeve dhe kompletimi i infrastrukturës, i paraprijnë këtij ushtrimi janë duke vazhduar. Në "Defender Europe 23", ushtria e Kosovës do të marrë pjesë me dy regjimente.

Gjatë këtij ushtrimi, planifikohet që të validohen kapacitetet e këmbësorisë së FSK-së në nivel të regjimentit, nga njësi të specializuara për validim të Ushtrisë Amerikane. Ushtrimi "Defender Europe 23", do të dëshmoi edhe një herë përgatitjen dhe profesionalizmin e lartë të ushtrisë sonë”, ka shkruar ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat