Ahmetaj thotë se Kosova e ka humbur momentumin për liberalizimin e vizave

Aktuale

Ahmetaj thotë se Kosova e ka humbur momentumin për liberalizimin e vizave

Më: 29 shtator 2022 Në ora: 20:23
Mimoza Ahmetaj

Ish-ministrja e Integrimit Evropian dhe ish-ambasadorja e Kosovës në Bruksel, Mimoza Ahmetaj  tha se Kosova e ka humbur momentumin për liberalizimin e vizave në kohën kur kërkohej miratimi i Demarkacionit të kufirit me Malin e Zi.

Ajo këtë deklaratë e bëri derisa ishte duke folur për kushtet që është dashur t’i plotësojë Kosova për heqjen e regjimit të vizave për Zonën Shengen.

“Çështja e Demarkacionit me Malin e Zi është zgjatur me vite të tëra dhe ju e kuptoni shumë mirë se në atë kohë zotëri Kurti dhe partitë tjera opozitare kanë qenë të bashkuara rreth argumentit që nuk duhet ratifikuar demarkacioni në Kuvendin e Kosovës dhe si rrjedhojë ne e humbëm momentumin dhe liberalizimi i vizave u stërzgjatë deri në ditët e sotme”, tha ajo.

Tutje Ahmetaj tha se pikërisht kjo Qeveri dhe aktorët e njëjtë u pajtuan më vonë me ratifikimin e demarkacionit në Kuvend, por sipas saj, kur humbet një herë momentumi është e vështirë të krijohet një rast i ri. Megjithatë, Ahmetaj tha se tani krijuar një moment i ri që Bahkimi Evropian të marrë vendim për liberalizimin e vizave për kosovarët.

“Ne e ratifikuam pastaj. Ishte pikërisht kjo Qeveri, ishin pikërisht të njëjtit akter të cilët u pajtuan me ratifikimin në Kuvend, por ne e humbëm momentumin politik dhe si të tillë ende edhe sot jemi pa liberalizim të vizave kur e humbim momentumin është vështirë të kthehet dhe të krijohet një moment i ri, një moment i ri është krijuar tani”, tha Ahmetaj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat