ZRRE pritet t’ia tërheqë licencën ‘Elektroseverit’

Aktuale

ZRRE pritet t’ia tërheqë licencën ‘Elektroseverit’

Më: 6 tetor 2022 Në ora: 08:43
Foto ilustrim

Dështon përfundimisht zbatimi i udhërrëfyesit për marrëveshjen e energjisë Kosovë-Serbi. Zyra e Rregullatorit i ka njoftuar palët ndërmjetësuese se pas licencimit të kompanisë serbe “Elektrosever” nuk është përmbushur asnjë nga pikat e udhërrëfyesit, i cili duhet të zbatohej në një periudhë 100 ditëshe.

Përveç pikës së parë që ka të bëjë me lëshimin e licencës për furnizim në kuadër të udhërrëfyesit, asnjë prej pikave tjera nuk janë  plotësuar deri më tani”, tha Ymer Fejzullahu, kryesues i Bordit të ZRRE-së.

Fejzullahu tha për RTK-në se me marrëveshje për udhërrëfyesin, i takon Bordit të ZRRE-së ta shqyrtojë licencën për operatorin “Elektorsever” në një periudhë 15 ditore.

Pas konsultimit me palë tjera, në rast se nuk plotësohen kriteret e përmendura në udhërrëfyes,  ZRRE-ja do t’ia tërheqë licencën, kjo është e përmendur në udhërrëfyes e po ashtu është edhe në kuadër të vendimit të ZRRE-së për dhënien e licencës për 'Elektroserverin'", shtoi Fejzullahu.

Kosova dhe Serbia për të tretën herë u pajtuan për zbatimin e Marrëveshjes për Energjinë, por një gjë e tillë u pengua nga vetë shteti serb.

Udhërrëfyesi parashikonte që brenda një periudhë 100 ditore të përmbusheshin nëntë pika.

Dy ditë pas kësaj ujdie, Zyra e Rregullatorit brenda dy ditësh e licencoi kompaninë serbe “Elektrosever”, e cila nuk përmbushi asnjë nga pikat që parashiheshin në udhërrëfyes.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat