A do të mund të regjistrohen shqiptarët që jetojnë jashtë vendit? Flet Ragmi Mustafi

Aktuale

A do të mund të regjistrohen shqiptarët që jetojnë jashtë vendit? Flet Ragmi Mustafi

Më: 7 tetor 2022 Në ora: 00:56
Ragmi Mustafi

Ragmi Mustafi, Kryetar i Këshillit nacional të shqiptarëve të Luginës së Preshevës ka thënë se shqiptarët që jetjojnë jashtë vendit, dhe të cilëve u janë pasivizuar adresat ku kanë jetuar në Luginë, nuk do të mund të bëhen pjesë e regjistrimit të popullësisë.

Mustafi ka thënë se shkolla më e madhe në fshatin Topallës ka nxënës.

“Spastrim etnik me mjete administrative, por që numri nuk do të duhej të binte nën 15% të banorëve shqiptarë në Luginë. Shkolla më e madhe në Topallë i ka 14 nxënës. Shkolla e Banjës së Sjarinës ka numër më të konsiderueshëm.

Mirëpo, kemi një popullësi të madhe që jetjojnë jashtë vendit. Ata që i kanë paasivizuar adresat s’mund të regjistrohen“, tha Mustafi

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat